Británie, Spojené státy, Francie a Německo se ve společném prohlášení shodly, že za útokem na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru stálo Rusko. Útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury označily za útok na suverenitu Spojeného království, informovala agentura Reuters.
Ve čtvrtečním prohlášení Londýn, Washington, Paříž a Berlín vyzvaly Moskvu, aby poskytla Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o látce novičok, kterou vyvinula armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století. Právě nervově paralytická látka novičok podle britské premiérky Theresy Mayové otrávila Skripala a jeho dceru Juliji.
Británie již připravuje odvetná opatření. Britská policie by se mohla nyní zaměřit na bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to ve čtvrtek naznačil britský ministr zahraničí Boris Johnson. Už ve středu premiérka Theresa Mayová oznámila opatření přijatá v reakci na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země. Nová studená válka podle Johnsona ale nehrozí.
Britové si v souvislosti se Skripalovou kauzou podle Johnsona přejí, aby úřady zasáhly a hnaly před spravedlnost "některé z velmi bohatých lidí, kteří jsou přímo spojeni s Vladimirem Putinem, jejichž bohatství lze spojit s jejich vztahem s Vladimirem Putinem".
Policie podle šéfa britské diplomacie bude možná v případě těchto lidí, které označil za zkorumpované, schopna uplatnit nedávno přijatou normu, na jejímž základě mohou úřady žádat vysvětlení původu majetku, o kterém se domnívají, že byl získán nekalým způsobem.
Útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji měl podle Johnsona sloužit i jako odstrašující případ. Rusové podle něj chtěli říct: "Podívejte, tohle se stane lidem, kteří se postaví ruskému režimu."
Důkazy, že na Skripala a jeho dceru zaútočila Moskva, jsou podle šéfa britské diplomacie naprosto přesvědčivé. Rusové podle něj chtějí zodpovědnost za útok odmítat, ale zároveň si přejí, aby svět věděl, že za ním stáli oni.
Británie brzy vzorek látky novičok, která byla podle Britů použita při útoku proti Skripalovým v jihoanglickém Salisbury, předá Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), oznámil rovněž Johnson.
Vypovězení 23 ruských diplomatů, které britské úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb, podle Johnsona ochromí akceschopnost ruských tajných služeb v Británii na následující desítky let. Tato opatření ale podle něj nepovedou k návratu studené války.
Útok na ruského agenta Skripala vyvolal diplomatický konflikt mezi Spojeným královstvím a Ruskem.
Použití vojenské nervové látky k pokusu o vraždu někdejšího dvojitého ruského agenta v Británii je nepřijatelné a nemá v civilizovaném světě místo. Novinářům to ve čtvrtek v Bruselu řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. V pondělí se kvůli situaci setká s Johnsonem.
Británie ale podle Stoltenberga alianci nepožádala o aktivaci článku o společné obraně a zatím ani o konkrétní pomoc při vyšetřování incidentu, při němž byl 4. března v jihoanglickém Salisbury nervovou látkou otráven někdejší ruský zpravodajec Sergej Skripal a jeho dcera. Ve vážném stavu jsou nejen oni, ale i jeden ze zasahujících britských policistů.
NATO a britská strana jsou v těsném kontaktu, ve čtvrtek bude v alianční centrále přítomen britský poradce pro národní bezpečnost Mark Sedwill. "Jsem si jist, že Británie odpovídá proporčním a přiměřeným způsobem. Souhlasím, že reakce je potřeba, akce jako ta v Salisbury musí mít důsledky," řekl Stoltenberg.
Kvůli vyhoštění diplomatů chystá ruské ministerstvo zahraničí v nejbližší době přijmout odvetná opatření proti Londýnu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na informaci ministerské mluvčí Mariji Zacharovové. O jejich charakteru podle Kremlu rozhodne osobně prezident Vladimir Putin. Stane se tak prý bez odkladu. Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova Putin zvolí takovou variantu, která bude nejlépe odpovídat zájmům Ruska.
"Ve Skripalově kauze jsou patrné veškeré příznaky provokace vůči Ruské federaci," konstatoval mluvčí.
Roztržku mezi Moskvou a Londýnem ve čtvrtek okomentoval i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil britskou vládu z "pobuřujících akcí", které překračují rámec elementární slušnosti. "Rusko nepřijme západní diktát a ultimáta, proto se Západ uchyluje k tak ublíženecké reakci," řekl ruský ministr.
Jeho mluvčí obvinila Londýn, že stále odmítá poskytnout Rusku jakoukoli informaci k případu Skripalových. Rusko podle Zacharovové zatím bezvýsledně žádá britské úřady, aby mu poskytly informace o vyšetřování otravy Skripalových. Rusko prý odeslalo s tímto požadavkem do Londýna čtyři diplomatické nóty, ale odpověď britská diplomacie "odbyla" formalitami.
Všeobecně se očekává, že Rusko bude postupovat analogicky a vypoví ze země diplomatické pracovníky britské ambasády.
Podle Moskvy o ruských krocích bude informována jako první britská strana.
Ruské ministerstvo: Rusko ani SSSR nikdy plyn Novičok nevyvíjelo
Sovětský svaz ani Rusko nikdy neměly program na vývoj nervové látky zvané Novičok, kterou byl podle tvrzení Británie otráven někdejší ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Podobně jako Rjabkov se podle agentury TASS vyjádřil i ruský zástupce při OSN Vasilij Něbenzja. "Žádný výzkumný a experimentální projekt pod názvem Novičok neexistoval," řekl Něbenzja. Trvá zároveň na tom, že veškerý vývoj chemických zbraní v Rusku skončil v roce 1992.
Agentura Interfax tento týden zveřejnila rozhovor s Vilem Mirzajanovem, který tvrdí, že byl jedním z hlavních tvůrců látky Novičok. "Mohlo to udělat jen Rusko," řekl k otravě s tím, že složení nervové substance bylo tajné. Mirzajanov, který podle ruských médií emigroval do USA, také řekl, že lidé zasažení touto látkou nemají šanci na uzdravení.
Útok na ruského agenta Skripala vyvolal diplomatický konflikt mezi Spojeným královstvím a Ruskem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist