Britské úřady stále zjišťují obsah látky, po níž bývalý ruský agent Sergej Skripal upadl v neděli na jihu Anglie do bezvědomí. Šestašedesátiletý muž, který byl kdysi odsouzen ve své někdejší vlasti za špionáž, je od víkendu hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Mírné příznaky otravy vykazovali i dva zasahující policisté a zdravotnický záchranář.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil podle agentury Reuters událost za tragickou a tlumočil ochotu ruských úřadů v případě potřeby poskytnout pomoc při vyšetřování. Ruská strana ale prý zatím nebyla Británií oslovena.

Podle listu The Daily Telegraph se Skripal nedávno obrátil na britskou policii s obavami o svůj život. Jeho syn údajně zahynul před rokem v Rusku při autonehodě, stejný osud prý potkal jeho ženu před šesti lety.

Skripal upadl do bezvědomí na lavičce v parku v jihoanglickém městě Salisbury. Spolu s ním byla podle zpravodajské televize Sky News jeho dcera Julija, která je se Skripalem nadále v kritickém stavu.

Dva policisté, kteří se jim věnovali, byli po lékařské kontrole opět propuštěni. Naopak zdravotnický záchranář, který Skripalovy patrně doprovázel při převozu do nemocnice, je stále na lékařském pozorování.

Před svým zhroucením byl Skripal s dcerou podle všeho na obědě v italské restauraci Zizzi. Cestou odtamtud je údajně zaznamenala bezpečnostní kamera. Na ní ještě nevykazovali žádné známky nevolnosti.

Policie poté provedla preventivní dekontaminaci míst, kde oba postižení pobývali. Restaurace a část nákupního střediska, kterým prošli, byla uzavřena; stejně tak jedna blízká pivnice. Izolováno je i nemocniční oddělení, kde nyní leží.

"Je zřejmé, že jde o neobvyklý případ," řekl v úterý podle Reuters policejní činitel Mark Rowley. Podstatné podle něho je nyní zjistit, o jakou látku jde a jak se k postiženým dostala. Na vyšetřování se už podílí i protiteroristický odbor policie.

Neznámá látka, kterou byli všichni zasaženi, je v současnosti podrobována laboratorním testům ve vojenském výzkumném ústavu. Výsledky by měly být oznámeny v brzké době. Podle Sky News by se k události měl také vyjádřit britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Bývalého plukovníka ruské vojenské rozvědky Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 78 000 liber poskytoval v 90. letech informace o ruských rozvědčících působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist