Bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho v sobotu ve volební místnosti překvapil protest polonahé aktivistky, která se podle listu La Repubblica hlásí k hnutí Femen. Expremiéra a předsedu nejsilnější strany favorizované středopravé koalice Berlusconiho ochránci z volební místnosti vyvedli, následně se ale vrátil, aby odevzdal svůj hlas.

Po příchodu expremiéra do milánské volební místnosti vyskočila na stůl před něj polonahá žena. Na Berlusconiho přitom křičela, že on i jeho doba už minuli. Heslo "Berlusconi, jsi prošlý" měla napsáno také černou barvou na hrudi.

Ochranka předsedu strany Vzhůru, Itálie (FI) vyvedla z místnosti a muži v černém následně vynesli i mladou aktivistku. Berlusconi se poté vrátil a odevzdal svůj hlas.

Podle listu La Repubblica byla aktivistkou třicetiletá žena francouzsko-alžírského původu s francouzským občanstvím.

"Moje doba skončila? Ano, vlastně řada byla u konce," reagoval podle agentury ANSA na incident Berlusconi. Narážel podle ní zřejmě na dlouhé fronty u volebních místností.

Pro expremiéra to nebyl první podobný zážitek. Již v roce 2013 se k němu při volbách vrhly tři feministky z ukrajinské skupiny Femen s obnaženým poprsím.

Podobný incident jako v neděli v Itálii se během prezidentských voleb odehrál také v Praze. Aktivistka hnutí Femen Anželina Diašová se vrhla ve volební místnosti na prezidenta Miloše Zemana. Na odhalených prsou měla nápis "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka).

Související

Sám 81letý Berlusconi nemůže ve volbách kandidovat, protože byl pravomocně odsouzen za daňové úniky a do roku 2019 nemůže vykonávat žádnou veřejnou funkci. Pokud zvítězí středopravá koalice a jeho strana Vzhůru, Itálie v ní získá nejvíc bodů, Berlusconi navrhne za premiéra předsedu Evropského parlamentu Antonia Tajaniho, který na jeho nabídku v pátek kývl.

Italové volí parlament od 7.00. Volební místnosti se uzavřou hodinu před půlnocí. V poledne činila volební účast podle ministerstva vnitra 19,4 procenta, tedy více než v roce 2013, kdy do 12 hodin přišlo k urnám 14,9 procenta voličů. Tehdy se ovšem kromě neděle volilo i v pondělí.

Související