Turecko propustilo z vazby německo-tureckého novináře Denize Yücela, kterého Ankara rok zadržovala kvůli podezření z podpory terorismu.

Oznámil to v pátek list Die Welt s odkazem na Yücelova právníka. Informaci potvrdilo i německé ministerstvo zahraničí.

Soud v Istanbulu zároveň přijal obžalobu na Yücela, která pro něj žádá až 18 let vězení. Novinář ale patrně může Turecko opustit, uvedl šéfredaktor Die Welt.

"Nemáme žádné upozornění, že Yücel musí zůstat v zemi (Turecku)," citoval šéfredaktora Die Welt Ulfa Poschardta server listu Der Spiegel. Také německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel věří, že reportér bude moci z Turecka odcestovat.

Server deníku Bild naznačuje, že Ankara možná povede proti Yücelovi proces podobně jako proti německému lidskoprávnímu aktivistovi Peterovi Steudtnerovi. Ten byl také obžalován z podpory terorismu, soud jej ale loni v říjnu propustil z vazby a on následně odletěl do Berlína. K dalším soudním stáním se odmítl vrátit.

Yücelův případ dlouhodobě zatěžoval turecko-německé vztahy. Podle Berlína dopisovatel listu Die Welt jen dělal svou práci a zadržován byl z politických důvodů.

Ankara vinila Yücela z šíření teroristické propagandy a z podněcování nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je to německý agent.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila o Yücelovi na čtvrtečním setkání s tureckým premiérem Binalim Yildirimem. Ten vyjádřil názor, že čtyřiačtyřicetiletý novinář bude brzy propuštěn.

V německých médiích se spekulovalo, že Ankara by Yücela mohla propustit výměnou za modernizaci svých tanků. Žurnalista ale takový obchod důrazně odmítl. Stejně tak učinila Merkelová, podle níž neexistuje mezi těmito otázkami spojitost.

Ve středu uplynul přesně rok ode dne, kdy byl Yücel zadržen v Istanbulu. Od té doby pobýval ve vazbě, aniž jej turecké úřady obžalovaly.