Odborářský předák německých kriminalistů André Schulz vyzval k úplné dekriminalizaci užívání konopí. Zákaz marihuany není moudrý ani účelný a pomáhá nastartovat kariéry kriminálníků, řekl Schulz mimo jiné v rozhovoru s deníkem Bild.

Německo loni v březnu povolilo některým pacientům užívání marihuany na lékařský předpis, ale celkové legalizaci drogy se spolková vláda nadále brání. Poukazuje přitom na zdravotní rizika, která hrozí při jejím zneužívání především mladistvým.

Šéf odborového Svazu německých kriminalistů (BDK) Bildu řekl, že tato organizace je pro "úplnou dekriminalizaci uživatelů konopí". Schulz argumentuje tím, že nynější systém lidi stigmatizuje a "umožňuje nastartovat zločinecké kariéry". Zakazování konopí bylo podle něj z historického hlediska nahodilé a není "ani moudré, ani účelné". Připustil však, že nadále musí být užívání marihuany zakázáno například řidičům.

Užívání marihuany k lékařským účelům je povoleno i v dalších zemích Evropské unie, včetně České republiky. V ČR ji lékaři mohou předepsat například lidem s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS, zdravotní pojišťovny ji ale neproplácejí.

Související