Super Bowl je pro Američany sportovní událost roku, ale také šance k vyjádření nesouhlasu. Před nedělním zahájením finále ligy amerického fotbalu proto bylo otázkou, jestli při hymně hráči na protest nepokleknou, a nebudou tak chtít vyjádřit nesouhlas s údajně přísnějším přístupem policistů k černochům. Žádný z hráčů nepoklekl. Gesto prezident Donald Trump v minulosti ostře kritizoval. 

Dopravu ke stadionu narušili aktivisté protestující proti policejní brutalitě, kteří zablokovali provoz městské dráhy. Policie 17 z nich krátce zadržela. Asi 300 jiných demonstrantů se pak podle agentury Reuters vydalo z jednoho parku na pochod ke stadionu, u jehož bran většina z nich poklekla. Napodobili tak gesto hráče sanfranciského klubu Colina Kaepernicka, který předloni trend poklekání zahájil. Od té doby se k němu připojily desítky sportovců.

To, že se zahájení Super Bowlu obešlo bez poklekání, fanoušky podle agentury Reuters potěšilo a samo finále se díky tomu obešlo bez kontroverze. Poklekání totiž někteří příznivci amerického fotbalu považovali za neuctivé vůči národní vlajce.

Národní hymnu v amerických sportovních arénách hrají a zpívají před zahájením každého ligového utkání.

Prezident Trump dal několikrát najevo svůj odmítavý postoj k protestu. Na konci loňského září dokonce vyzval vedení NFL, aby těm sportovcům, kteří dávají najevo své názory během americké hymny, neumožnilo hrát. Fanoušky vyzval, aby hru bojkotovali.

O titul se v neděli utkaly celky New England Patriots a Philadelphia Eagles a poprvé v klubové historii vyhráli Orli z Philadelphie. New England Patriots porazili 41:33, a zabránili jim tak v obhajobě a zisku celkově šestého titulu. Zasloužil se o to zejména quarterback Nick Foles, který se třemi hozenými touchdowny vyrovnal hvězdě soupeře Tomu Bradymu a získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče.

Pro Bradyho tak nedělní utkání neznamenalo jen jednu prohru. Kdyby zvítězil, mohl se stát nejúspěšnějším hráčem v dějinách amerického fotbalu. Hrál už poosmé ve finále ligy amerického fotbalu. Pětkrát z předešlých sedmi účastí odešli on a jeho tým jako vítězové. Kdyby se mu to podařilo i tentokrát, více trofejí by doma nikdo neměl. V Americe by se těžko hledala větší sportovní hvězda a ikona. A nejde jen o výkony na hřišti. Popularitě přispívá třeba i jeho idylický vztah s manželkou – modelkou Giselle Bündchen a to, jak se stará o své tři děti. Čtyřicetiletý Brady však zatím s aktivní kariérou nehodlá skončit. 

Kromě nemilé prohry sportovní legendy večer přinesl i jiná překvapení. Zpěvák Justin Timberlake o poločase finále ligy amerického fotbalu nečekaně vzdal hold Princeovi. Předloni zesnulý legendární zpěvák a skladatel se objevil na plátně a vypadalo to, jako by s Timberlakem za klavírem zpíval duet. Scéna byla osvětlena do fialova na počest Princeova patrně nejznámějšího alba Purple Rain. Prince byl rodákem z Minneapolisu, kde se takzvaný Super Bowl koná.

Na sociálních sítích se dopředu spekulovalo i o tom, jak zpěvačka Pink zvládne národní hymnu. Umělkyně se totiž netajila tím, že bojuje s nachlazením. Americký tisk ale nakonec její vystoupení hodnotil slovy jako "dala to" a "emocemi nabité provedení". Zpěv trojnásobné držitelky Grammy ocenily na sociálních sítích i osobnosti, například moderátorka Ellen DeGeneresová nebo zpěvačka Sheryl Crowová.

Super Bowl je nejsledovanější akcí v americké televizi, k níž každoročně přitahuje více než 100 milionů diváků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist