Pozvánky na poselství o stavu unie, které ve středu brzy ráno v Kongresu USA přednese prezident Donald Trump, musely být kvůli tiskové chybě narychlo přetištěny. Na řádění šotka upozornilo také několik zákonodárců včetně republikánského senátora Marka Rubia.

Chyba na pozvánce pro veřejnost byla přímo v pojmenování projevu. V angličtině se stav unie uvádí jako State of the Union, místo správného Union ale bylo na lístku vytištěno chybné Uniom.

Překlep vyvolal na Twitteru pobavení a někteří uživatelé spekulovali, zda se během Trumpova projevu nebude podávat covfefe. Naráželi tím na patvar, který Trump loni v květnu napsal v očividně nedokončeném tweetu. Lidé tehdy s pobavením spekulovali, co asi Trump výrazem myslel.

Portál BBC poznamenal, že Trump s překlepem na vstupence nemá co do činění, neboť tisk pozvánek spadá pod Úřad sněmovního ceremoniáře. Tento úřad v prohlášení sdělil, že chyba byla vytištěna nedopatřením. Kolik lístků bylo vytištěno s překlepem, známo není.

Největší daňové úlevy v amerických dějinách

Trump v poselství o stavu unie rekapituloval výsledky svého ročního vládnutí s důrazem na úspěšnou bilanci hospodaření, prosazení daňové reformy a zrušení "jádra" zdravotní reformy Baracka Obamy.

"Naše masivní daňové zvýhodnění přineslo úžasnou úlevu střední třídě a drobným podnikatelům," prohlásil prezident. Díky jeho vládě se prý podařilo zavést největší daňové úlevy v amerických dějinách. Benefit údajně pocítily tři miliony pracujících.

"Soustředíme se na obhajobu těch nejlepších zájmů amerických dělníků," potvrdil Trump v projevu základní pilíř své hospodářské politiky. Během jeho pobytu v Bílém domě se podle statistik v USA snížila nezaměstnanost ze 4,8 na 4,1 procenta, počet pracovních míst se podle Bílého domu zvýšil o 2,4 milionu.

Porážka Islámského státu, Guantánamo a hrozba jménem KLDR

Ve druhé hodině svého projevu Trump hovořil o zahraniční politice Spojených států. Připomněl úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a řekl, že pokud jsou teroristé dopadeni v zámoří, musí být s nimi v USA jako s teroristy naloženo. Stát prý musí mít možnost soudit teroristy, kdekoli se podaří je dopadnout.

Krátce před zahájením prezidentova projevu Bílý dům oznámil, že prezident podepsal exekutivní příkaz, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Kritizované vězení pro osoby podezřelé z terorismu chtěl Trumpův předchůdce Barack Obama zavřít.

Trump promluvil také o jaderné hrozbě ze strany Severní Koreje. Bezohledná snaha KLDR získat jaderné rakety by prý mohla velmi brzy USA ohrozit. Jeho vláda prý nebude opakovat staré chyby, které "dostaly Spojené státy do této velmi nebezpečné situace".

Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako je Čína nebo Rusko. Tyto dvě země jsou podle Trumpa "výzvou americkým zájmům, americké ekonomice a jejím hodnotám".

Proto Trump žádá o odstranění limitů vojenského rozpočtu. Součástí obrany musí být i jaderný arzenál "tak silný a mohutný, že odstraší jakýkoli akt agrese". Možná přijde "magický okamžik", kdy se národy sjednotí a zničí své jaderné arzenály. "Ještě tam ale nejsme," upozornil Trump.

V půldruhahodinovém projevu se prezident nezmínil o vyšetřování údajného ruského vměšování do předloňských amerických voleb. Vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost.

Během proslovu šéfa Bílého domu věnovala média zvýšenou pozornost první dámě Melanii, která prý sledovala řeč svého manžela bez emocí. V amerických médiích se ihned vyrojily spekulace o údajné krizi prezidentského páru.