Turecko po několikadenní odmlce v neděli obnovilo bombardování Afrínu, kurdské enklávy na severu Sýrie. Informovala o tom turecká agentura Anadolu. Turecké jednotky a jejich spojenci dobyli strategicky důležitý kopec, který odděluje Afrín od Ankarou kontrolovaného města Azáz.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli zopakoval, že Ankara "vyčistí" celé pohraničí se Sýrií, čímž podle agentury Reuters dal najevo, že hodlá vést ofenzivu i východním směrem. Syrští Kurdové v rámci boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) obsadili severovýchodní Sýrii a větší část oblastí hraničících s Tureckem.

Ankara operaci v Afrínu zdůvodňuje tím, že oblast ovládá syrská kurdská milice YPG, kterou považuje za teroristickou organizaci s vazbami na Stranu kurdských pracujících (PKK). Ta od roku 1984 vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán v Turecku.

Syrští Kurdové v neděli oznámili, že se nezúčastní syrských mírových rozhovorů, které Rusko pořádá příští týden v Soči. Jako důvod uvedli právě situaci v Afrínu. Jednání bude bojkotovat i syrská opozice, která to oznámila už v sobotu. Naopak vyjednavač OSN Staffan de Mistura na mírovou konferenci přijede.

Podle syrské opozice je konference v Soči pokusem o podkopání snahy OSN zprostředkovat mírovou dohodu. Také západní mocnosti a některé arabské státy soudí, že schůzka v Soči má být pokusem o vytvoření paralelních rozhovorů, které naruší úsilí OSN a vytvoří podmínky pro takové řešení syrského konfliktu, jaké bude více vyhovovat syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Rusko je jeho spojencem. Moskva ale tvrdí, že nehodlá nahradit diplomatická jednání, která organizuje OSN.

Tvrdé boje v neděli podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zuřily také ve východní Ghútě u Damašku. Východní Ghúta, kde žije asi 400 000 lidí, je poslední oblastí v blízkosti metropole pod kontrolou opozičních sil. Boje na chvíli ustaly po pátečním oznámení opozice, že Rusko se pokusí prosadit klid zbraní. Oficiálně ale žádné příměří oznámeno nebylo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist