Tlak na Severní Koreu prostřednictvím sankcí s cílem přimět ji k ukončení jaderného programu musí pokračovat. Shodli se na tom v úterý ve Vancouveru účastníci konference 20 zemí o KLDR. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že je třeba zvyšovat tlak až do bodu, kdy bude Severní Korea přinucena zasednout ke stolu ke skutečným jednáním.
Spojené státy a Kanada společně vedou jednodenní zasedání představitelů mezinárodního společenství s cílem společně odsoudit jaderný program KLDR. Zasedání se neúčastní Rusko a Čína, hlavní spojenci Severní Koreje. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová na úvod konference prohlásila, že diplomatické řešení je možné a nezbytné.
Vzkaz adresovaný Pchjongjangu podle šéfky kanadské diplomacie říká, že jaderné vyzbrojování povede pouze k dalším sankcím. Setkání ministrů zahraničí ve Vancouveru má přitom podle ní vést i ke zefektivnění stávajících sankcí. Freelandová rovněž poznamenala, že je povzbuzena nedávno zahájenými rozhovory mezi Severní a Jižní Koreou při příležitosti nadcházející zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu.
Ke zvýšení tlaku na severokorejský komunistický režim vyzval americký ministr zahraničí Tillerson. "Musíme zvyšovat náklady chování režimu do bodu, kdy bude Severní Korea muset přijít ke stolu ke skutečným jednáním," řekl Tillerson. Nátlaková kampaň podle něj bude trvat tak dlouho, dokud KLDR nepodnikne rozhodné kroky k denuklearizaci. Americký ministr rovněž mimo jiné varoval, že severokorejské rakety mají reálný potenciál ohrozit civilní letadlo.
Podle něj musí KLDR pocítit nové důsledky, "kdykoli se objeví nová agrese". Tillerson rovněž vyzval Rusko a Čínu k plnému uplatňování amerických sankcí proti Severní Koreji.
Japonský ministr zahraničí Taró Kono upozornil, že svět by neměl být naivní, pokud jde o rozhovory KLDR s Jižní Koreou před olympijskými hrami. "Nenastal čas na uvolnění tlaku nebo na odměňování Severní Koreje," řekl Kono. "Skutečnost, že Severní Korea navazuje dialog, by neměla být vykládána jako důkaz, že sankce fungují," zdůraznil dále šéf japonské diplomacie.
Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha vyjádřila naději, že dialog s Pchjongjangem bude pokračovat i po olympiádě. Zahájen byl přitom podle ní s jasnou vidinou naléhavého požadavku denuklearizace. Zásadní je nyní podle ní zvýšit účinnost amerických sankcí vůči Severní Koreji.
Rada bezpečnosti OSN naposledy v prosinci jednomyslně přijala rezoluci obsahující další sankce kvůli nedávné zkoušce severokorejské mezikontinentální rakety. Rezoluce navržená Spojenými státy zakazuje KLDR dovoz průmyslových zařízení, strojů, dopravních prostředků, průmyslových kovů nebo takřka 90 procent rafinovaných ropných produktů. Severokorejský vůdce Kim Čong-un však odmítl ukončit program vývoje jaderných raket, které mají být schopné zasáhnout i území USA.
Severní Korea v uplynulých dnech s jižním sousedem jednala o podobě severokorejské delegace či výpravy na olympijské hry. Zatím se například dohodlo, že KLDR do Jižní Koreje vyšle 140členný orchestr jako součást delegace svých umělců, kteří vystoupí během her. Ve středu mají obě strany vést pracovní rozhovory o účasti severokorejských sportovců na únorové olympiádě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist