Vyjednavači konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dosáhli podle agentury DPA po celonočním jednání konečně průlomu v sondovacích rozhovorech o nové německé vládě. Pokračování dosavadní velké koalice se tak zase o krok přiblížilo. Ne všichni vyjednavači SPD byli sice podle televize Phoenix spokojeni se všemi body dohody, nakonec ji ale podle agentury DPA podpořili.

O tom, že to bude těžký den, už ve čtvrtek ráno při příchodu na jednání hovořila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Ani ona ale zřejmě nepočítala s tím, že maratonské vyjednávání potrvá prakticky celých dalších 24 hodin. Rozhovory, které měly původně skončit už ve čtvrtek večer, zkomplikovaly zejména spory v uprchlické a daňové politice.

Nakonec se strany podle německých médií dohodly na tom, že se nezvýší daně pro bohaté, jak požadovala SPD. V oblasti migrační politiky kompromis počítá s tím, že bude i nadále omezeno slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka. Měsíčně by jejich příbuzných nemělo přicházet více než 1000. Celkový počet příchozích běženců by ročně neměl překročit 180 000 až 220 000, vyplývá také z 28stránkového dokumentu vyjednavačů.

Kompromis, kterého dosáhli předsedové stran a jejich poslaneckých klubů, ještě musí schválit ostatní vyjednavači. Pak by o něm politici měli informovat média. 

Nejvíce skeptičtí k pokračování velké koalice jsou zatím sociální demokraté. Jejich šéf Schulz proto na příští týden chystá cesty po regionech, kde chce spolustraníky přesvědčovat o tom, aby na sjezdu 21. ledna hlasovali pro zahájení koaličních rozhovorů.

I když budou sociální demokraté nakonec pro, ani nepočítají optimisté s tím, že by nová vláda vznikla dříve než v březnu. Už nyní přitom politici překonali všechny rekordy. Sestavit po volbách vládu ještě ve spolkové republice nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní.

Jednání o nové vládě se zasekla na podpoře migrantů. Sociální dávky přitom nejsou důvodem, proč uprchlíci volí Německo, tvrdí studie

Hlavním sporem ohledně migrace bylo vyplácení sociálních dávek žadatelům o azyl. Zatímco koalice CDU/CSU kancléřky Merkelové požadovala jejich snížení, sociální demokraté (SPD) byli proti. Bavorská CSU chtěla snížení dávek zavést už do programového prohlášení nové vládní koalice. Schulzova SPD s tímto návrhem ale obdobně jako odborníci nesouhlasila. Podle nich by snížení dávek uprchlíky motivovalo k práci načerno a mohla by se zvýšit i kriminalita.

Německo je navíc podle odborníků z hlediska výše sociálních dávek někde uprostřed mezi rozvinutými západními zeměmi. Žadatelé o azyl dostávají zhruba 130 eur měsíčně.

Podle agentury DPA se vyjednávání rovněž zasekla na tématech zdravotnictví, financí a daní. Během noci na pátek se neustále měnily formáty jednání – od rokování všech členů vyjednávacích týmů po rozhovory předsedů tří zúčastněných stran – Angely Merkelové, Horsta Seehofera a Martina Schulze.

"Bude to ještě chvilku trvat," řekl novinářům krátce před pátou hodinou ranní zástupce CSU Stephan Mayer. "Dobré ráno z Berlína. Nyní už dvacet hodin sondovací rozhovory… Trvá to… Spánek se obecně přeceňuje," napsal krátce po 6:00 SEČ na Twitteru člen vyjednávacího týmu SPD Ralf Stegner. Zhruba půl hodiny poté dostali podle deníku Bild novináři avízo, že rozhovory budou trvat ještě "nejméně dvě hodiny".

Německo novou vládu hledá už více než tři a půl měsíce. První pokus o vytvoření koalice CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených nevyšel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist