Komunistický Vietnam nasadil do boje s opozicí ve virtuálním prostoru internetu 10 000 inspektorů, informovala v pátek agentura AFP. Kontrola svobody projevu tak podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) získává nový, šokující rozměr. Úkolem této bezpečnostní složky bude sledování "disidentských názorů", informovala vietnamská média s odkazem na armádu.

"Je to poslední krok v kampani, jejímž cílem je omezit svobodu v prostředí internetu," komentuje rozhodnutí vlády Shawn Crispin, představitel Výboru na ochranu novinářů v jihovýchodní Asii.

Vláda před několika měsíci požádala společnosti Facebook a Google, aby ze sociální sítě Facebook a z platformy YouTube odstranily "nebezpečný obsah", připomíná agentura AFP.

Organizace Freedom House, která monitoruje demokracii ve virtuálním prostoru, označila Vietnam v tomto ohledu za "nesvobodný" a v rámci Asie jej řadí do blízkosti Číny.

Přesto má polovina z 93 milionů obyvatel k internetu přístup a Vietnam patří mezi prvních deset zemí světa v ohledu procentuálního zastoupení uživatelů internetu mezi obyvatelstvem.

V srpnu vietnamský prezident Tran Dai Quang vyzval k přísnější kontrole internetu. Svůj apel obhajoval tvrzením, že některé skupiny užívají virtuální prostor ke kampaním, které ohrožují "vážnost vedení strany a státu".

Podle Amnesty International bylo v důsledku zostřených represí letos zadrženo nejméně 15 disidentů.