Bývalý esesman z Osvětimi Oskar Gröning má brzy nastoupit do vězení. Německý Ústavní soud zamítl jeho odvolání, informovala v pátek agentura DPA. Šestadevadesátiletý někdejší dobrovolník jednotek Waffen-SS si má odpykat čtyřletý trest, který mu v červenci 2015 uložil zemský soud v Lüneburgu za napomáhání k vraždám nejméně 300 000 Židů, kteří zemřeli v nacistickém vyhlazovacím táboře v plynových komorách v období mezi květnem a červencem 1944.
Gröning se pokusil u nejvyšší soudní instance nástup trestu odvrátit s poukazem na údajné porušení základního práva na život a na tělesnou nedotknutelnost. Stížnost však byla zamítnuta, potvrdil v pátek soud sídlící v Karlsruhe.
Už v listopadu soud ve městě Celle rozhodl, že Gröning může navzdory vysokému věku do vězení nastoupit.
Nyní by měla Gröningovi přijít obsílka k nastoupení trestu, potvrdila mluvčí příslušného státního zastupitelství v Hannoveru Kathrin Söfkerová. "Mělo by se to stát v blízké době," dodala.
Bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal k tomu, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů a počítal jejich peníze. Média ho proto označují za "osvětimského účetního".
Nástupu odsouzeného do vězení se obhajoba pokoušela bránit odvoláními s poukazem na Gröningův zdravotní stav. Soudy se však přiklonily k názoru žalobců, že Gröning je způsobilý k nástupu trestu za předpokladu, že se mu dostane odpovídající lékařské péče.
Také Ústavní soud v rozhodnutí datovaném k 21. prosinci uvedl, že neexistuje žádný ústavní důvod pro zpochybnění verdiktů soudů nižší instance. Soud rovněž podotkl, že německé zákony umožňují výkon trestu přerušit v případě výrazného zhoršení zdravotního stavu odsouzeného.
V Německu se v posledních letech konaly možná poslední soudní procesy, v nichž se za své činy zodpovídali členové personálu nacistických vyhlazovacích táborů.
Minulý rok začal proces s bývalým zdravotníkem z Osvětimi Hubertem Zafkem, také šestadevadesátiletým, který byl obviněn z 3681 případů napomáhání k vraždě tím, že se podílel na vpouštění smrtícího plynu do plynových komor.
Letos v září ale soud v severoněmeckém Neubrandenburgu oznámil, že Zafke už není schopen sledovat soudní proces, neboť trpí demencí.
Další dva odsouzení devadesátníci z nedávné doby, John Demjanjuk a Reinhold Hanning, mezitím zemřeli.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist