Pro uspořádání referenda, které by vyjasnilo vztah Švýcarska s Evropskou unií, se v neděli vyslovila prezidentka Doris Leuthardová. Vztahy země s unií tento týden ochladly, když Evropská komise poskytla švýcarským burzám jen omezený přístup na trh EU. Švýcarsko tento krok označilo za diskriminační.

"Bilaterální vztah je důležitý," řekla Leuthardová švýcarskému listu Sonntags Blick. "Musíme proto vyjasnit náš vztah s Evropou. Musíme vědět, kam směřovat, a proto by referendum bylo užitečné," dodala.

Neshody mezi Švýcarskem a Evropskou unií vyvstaly v souvislosti s jednáním Británie o odchodu z EU a o nových bilaterálních dohodách. Rozhovory o nové rámcové smlouvě upravující vztahy mezi Švýcarskem a EU se konají už nějakou dobu. Brusel totiž chce nahradit zhruba 100 dvoustranných ujednání, která upravují vztah s Bernem. Jednání o celkové dohodě pokročilo minulý měsíc poté, co Švýcarsko souhlasilo se zvýšením svého příspěvku do rozpočtu EU. S dohodou však nesouhlasí nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), která je nyní největší parlamentní skupinou.

Evropská komise tento týden rozhodla udělit švýcarským burzám jen omezený, roční přístup na unijní trh i proto, aby urychlila dojednání celkové smlouvy o vzájemných vztazích.

Leuthardová, jejíž funkční období od Nového roku končí, prohlásila, že spojovat uzavření rámcové dohody s tak technickou věcí, jako je rovnocennost akciových burz, není možné. "Některé země řadí Švýcarsko do stejné kategorie jako Británii, zatímco jiné chtějí posílit vlastní finanční centra na jeho úkor," řekla. Švýcarské skepsi vůči unii sice rozumí, ale není jiné cesty než nalézt kompromis v jednání s blokem, který se na švýcarském obchodu podílí dvěma třetinami.