Bývalý britský premiér David Cameron usedne v čele vznikajícího fondu na podporu čínského projektu Hedvábné stezky. Informoval o tom ekonomický deník Financial Times (FT). Iniciativa Pekingu má Čínu dopravně a obchodně propojit s většinou Asie a také s Evropou a s Afrikou.

Cameron získá zatím neupřesněnou vedoucí pozici v investičním fondu disponujícím miliardou dolarů (téměř 22 miliard korun). Vytvoření fondu bylo oznámeno poté, co britský ministr financí Philip Hammond navštívil v sobotu Peking.

Hammond řekl, že Cameron ve fondu zaujme předsednickou či nějakou podobnou funkci. Zdůraznil ale, že fond je soukromou iniciativou. Podle listu jej mají vést soukromé britské a čínské instituce.

Na vzniku fondu se podílí Cameronův přítel Peter Chadlington. Tento podnikatel v minulosti financoval Cameronovu kampaň i Konzervativní stranu, k níž expremiér i Hammond patří.

Británie vnímá fond jako součást snahy o upevnění ekonomického partnerství s Čínou, které pro Londýn nabývá na významu v souvislosti s blížícím se odchodem Británie z Evropské unie. Někteří západní diplomaté a analytici však považují projekt Hedvábné stezky za pokus komunistické Číny posílit svůj celosvětový vliv.

Cameron stál v čele britské vlády v letech 2010 až 2016. Úřad opustil loni v červenci, krátce poté, co Britové v referendu odhlasovali vystoupení z EU. Od té doby se věnoval hlavně kampani proti Alzheimerově chorobě a vyhodnocování efektivity rozvojové pomoci.