Na autobusovém nádraží na Manhattanu v New Yorku došlo k explozi, při které se zranili čtyři lidé včetně útočníka, kterého policie zadržela. Nikdo z nich není v ohrožení života.

Zadržený atentátník utrpěl popáleniny na rukou a na břiše. Ostatní zraněné zasáhla tlaková vlna, stěžují si na poškození sluchu a bolesti hlavy.

Policie pachatele identifikovala jako Akayeda Ullaha, který žije v New Yorku sedm let.

Trhavinu chtěl nepochybně odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v podchodu, kde nakonec k výbuchu došlo.

Atentátník je podle vyšetřovatelů pod silným vlivem islamistů, zprávy z Bangladéše, odkud pochází, ale svědčí o tom, že kriminální minulost neměl. Není pravděpodobné, že by s některou z teroristických skupin udržoval aktivní kontakt nebo že by byl součástí širšího spiknutí.

Podle informace newyorského guvernéra Andrewa Cuoma existují důkazy, že bombu si sám vyrobil doma podle internetového návodu.

Ullah přijel do USA na základě víza, jež vstup umožňuje příbuzným lidí, kteří mají povolení k trvalému pobytu nebo získali americké občanství. S vyšetřovateli komunikuje z nemocničního lůžka. Policie rovněž vyslechla jeho příbuzné žijící v USA a očité svědky exploze.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že incident zdůrazňuje nutnost, aby Kongres přijal jím prosazované zpřísnění přistěhovaleckých předpisů. Podezřelý Bangladéšan se dostal do USA na rodinné vízum a tato "řetězová migrace" je neslučitelná s národní bezpečností, dodal Trump podle agentury Reuters.

Starosta New Yorku Bill de Blasio útok označil jako pokus o teroristický čin.

Český generální konzulát v New Yorku nemá informaci o tom, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Na svém webu to oznámilo české ministerstvo zahraničí. Čechům zdržujícím se v místě incidentu doporučuje, aby dbali pokynů policie.

Guvernér státu New Jersey Chris Christie nechal zvýšit bezpečnostní zajištění všech dopravních uzlů ve státě, který s newyorskou aglomerací bezprostředně sousedí. Provoz autobusového terminálu na Manhattanu byl několik hodin po atentátu v plném rozsahu obnoven.

Nádraží je vzdáleno jen několik stovek metrů od náměstí Times Square, které je jedním z oblíbených turistických cílů New Yorku.

Port Authority je největší autobusový terminál v USA, ročně odbaví více než 65 milionů lidí. Nádraží obsluhuje zejména spojení s obcemi ve státě New Jersey za řekou Hudson.

New York v posledních letech postihlo několik teroristických útoků. Poslední z nich, při němž atentátník koncem října autem najel do skupiny lidí nedaleko Světového obchodního střediska, stál život osm lidí.

 

PŘÍMÝ PŘENOS: Policie zasahuje na Manhattanu kvůli údajnému výbuchu