Po celém Německu otevřelo své brány na 2600 vánočních trhů. Návštěvníky nečekají jen pečené klobásky, norimberské perníčky nebo svařáky, ale také přísná bezpečnostní opatření.
Loni se vánoční trh v Berlíně stal terčem teroristického útoku. Tehdy Tunisan Anis Amri ukradeným kamionem najel do návštěvníků trhu. Zabil 12 lidí a dalších 70 zranil. A proto jsou úřady v pohotovosti. "Hrozba teroristického útoku je vysoká, kdykoliv, kdekoliv," uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere.
Vánoční trhy ve Frankfurtu. Všude jsou dobře viditelná označení, kudy v případě útoku utíkat.
Jeden z nejslavnějších trhů je v Norimberku. Podobně jako další města, i tady úřady postavily ke vstupům na trh velké betonové bloky. Na bezpečnost pak dohlíží posílené hlídky policistů, kteří kontrolují zejména uličky mezi jednotlivými stánky. Michael Fraas, šéf hospodářského oddělení norimberské radnice, jenž má organizaci trhu na starosti, si ale nemyslí, že by zvýšená bezpečnostní opatření narušila vánoční atmosféru. "Loni mi lidé říkali, že se cítí bezpečněji, když je tam policie," uvedl pro Deutsche Welle.
Na betonové bloky se spoléhají také v dalších městech. Například v Berlíně nebo také v Drážďanech, které jsou populární u českých návštěvníků. Tam jsou betonové zátarasy podle tamních médií větší než loni. Celkem jich je kolem vánočního trhu na 160.
Návštěvníky vánočních trhů v Drážďanech chrání 160 betonových bariér.
Ve městě Bochum kousek od Essenu úřady nechaly zabalit 1,2tunové betonové bloky do podoby velkých dárků. "Bylo pro nás velmi důležité nějak ‘vměstnat’ tyto ošklivé bloky do krásné vánoční atmosféry," řekl pro Deutsche Welle Mario Schiefelbein z propagačního oddělení radnice. Tento krok prý obyvatele města překvapil, úřady totiž bloky zabalily "tajně" přes noc.
Někde ale jen betonové zátarasy nepomohou. V německém Lipsku se trhy konají na náměstí, kam jezdí tramvaje. Aby město nemuselo jejich dopravu přerušovat, sáhlo k "mobilnímu" řešení. Vjezd na náměstí chrání zároveň policejní dodávka. Video, které popojíždění dodávky zachycuje, se stalo na internetu velmi populárním.
Některá města, jako třeba Lübeck, pak kolem stánků nechala rozmístit pytle s pískem, ve Frankfurtu nad Mohanem si policie zřídila provizorní stanici přímo na trhu. Další města pak sází na kamerové systémy, které mají monitorovat dění na trzích. Na bezpečnost návštěvníků pak dohlíží nejen posílené hlídky, ale i policisté v civilu.
Na vánoční trhy v Mnichově nedohlíží pouze hlídky policistů, ale také kamerový systém.
Trhy nemůžeme zrušit, zní z Francie
Na dva miliony návštěvníků zavítá na jeden z nejstarších a nejslavnějších vánočních trhů v Evropě, ve Štrasburku. I tady je čekají přísná bezpečnostní opatření.
"Hrozba terorismu je nadále velmi vysoká. Nemůžeme ale zrušit trhy a oslavy, jak by to chtěli nepřátelé svobody. Budeme žít jako dříve," prohlásil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, který nedávno vánoční trhy ve Štrasburku navštívil.
Pořadatelé letos na zabezpečení trhů v tomto alsaském městě vydali zhruba milion eur, tedy asi 25,5 milionu korun. To je podle francouzských médií třikrát více než v roce 2015. "Nulové riziko ale neexistuje," upozorňuje ministr.
Kolem trhu ve Štrasburku je umístěno 17 kontrolních stanovišť, které hlídá několik desítek bezpečnostních agentů. Těm musí návštěvníci ukázat obsah svých batohů nebo kabelek.
Také tady úřady zablokovaly přístupové cesty betonovými bloky, které by měly zabránit tomu, aby teroristé využili vozidla jako zbraň. Na trh pak dohlíží hlídky tvořené jak policisty, tak i vojáky.
V Paříži se nekonají tradiční vánoční trhy na Champs-Élysées. Ty však pařížská radnice nezrušila kvůli bezpečnosti, ale kvůli nízké kvalitě zboží a příliš vysokým cenám.
Podobně jako ve Štrasburku panují přísná opatření i na dalších vánočních trzích po celé Francii, od Bordeaux po Nancy.
Jak upozorňují francouzská média, tak tradiční a populární trh na pařížské třídě Champs-Élysées, který každoročně navštívilo až 15 milionů lidí, se nekoná. Důvodem není bezpečnost, ale rozhodnutí pařížské radnice. Té se nelíbila nízká kvalita nabízených produktů, jež se nabízejí za příliš vysoké ceny. To podle radnice poškozuje image Paříže, a proto se rozhodli jej zrušit. Jinde ve městě se ale vánoční trhy konají.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.