Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zahájil nezávislé vyšetřování středeční sebevraždy někdejšího generála bosenských Chorvatů. Slobodan Praljak byl 29. listopadu v Haagu odsouzen k 20 rokům za mřížemi za zločiny spáchané během války v Bosně v 90. letech. Po vyslechnutí verdiktu někdejší generál vypil smrtící tekutinu a následně v nemocnici zemřel. Podle výsledků páteční pitvy požil kyanid draselný. Jak se mu podařilo propašovat látku do soudní síně v Haagu, zatím není jasné.

Objasnit okolnosti sebevraždy si přeje také Záhřeb. Podle agentury AP to ve vysílání státní televize ve čtvrtek večer zdůraznil chorvatský ministr spravedlnosti Dražen Bošnjaković. "Stále tu je mnoho nejasností, například: jak se jed dostal do soudní síně, proč bezpečnost nezareagovala dostatečně rychle a jak je možné, že záchranáři dorazili tak pozdě," řekl. "Chorvatsko chce o těchto tragických událostech znát veškerá fakta," dodal.

Tribunál OSN v pátek oznámil, že incident bude vyšetřovat nizozemská policie, ale také nezávisle ICTY. Nezávislé vyšetřování by mělo být dokončeno do 31. prosince, kdy ICTY svou činnost definitivně ukončí.

Generál Slobodan Praljak, který u soudu v Haagu požil jed, zemřel. Tribunál pro bývalou Jugoslávii potrestal vůdce bosenských Chorvatů

Předběžná pitva Praljakova těla, kterou provedli v pátek soudní lékaři, podle nizozemské prokuratury prokázala, že bývalý generál zemřel na otravu kyanidem draselným, který je známý také jako cyankáli. Na žádost ICTY se pitvy zúčastnili jako pozorovatelé také dva chorvatští odborníci.

Odvolací senát ICTY ve středu potvrdil šesti bývalým vedoucím činitelům bosenských Chorvatů dlouholeté tresty odnětí svobody, které dostali v prvoinstančním řízení v roce 2013 za zločiny spáchané za války v Bosně a Hercegovině (1992-1995) na Muslimech, včetně pronásledování, vyhánění a vraždění. Praljak byl odsouzen k 20 rokům vězení.

"Slobodan Praljak není válečný zločinec. S pohrdáním odmítám váš rozsudek," pronesl exgenerál bezprostředně po přečtení verdiktu předsedou senátu Carmelem Agiusem a nato vypil obsah nádobky, kterou držel v ruce. Následně se mu udělalo nevolno a byl převezen do nemocnice, kde pak zemřel.

Podle chorvatských médií bude Praljak pohřben v rodinném kruhu na záhřebském ústředním hřbitově. Generál údajně už před dvěma lety sepsal instrukce pro případ své náhlé smrti. Chorvatská média v "dopise na rozloučenou", jak dokument označují, spatřují důkaz, že Praljak svou sebevraždu dlouho plánoval. Vecernij list napsal, že pohřeb zorganizuje sdružení chorvatských generálů a nikoliv vláda, aby se Záhřeb vyhnul mezinárodní kritice.

Odsouzení Praljaka i dalších bosenských Chorvatů v minulých dnech kritizoval premiér Andrej Plenković, který rozsudek označil za "morální nespravedlnost", i prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová, podle které si generál raději vzal život, než aby "žil s odsouzením za činy, o kterých tvrdil, že je nespáchal".

Podle některých chorvatských politiků ale bývalý režisér Praljak svou smrt zinscenoval, aby se stal národním hrdinou a mučedníkem. Ti, kteří s rozsudkem ICTY nad šesti bývalými vedoucími činiteli bosenských Chorvatů souhlasí, čelí výhrůžkám smrtí. Obdržel je například opoziční poslanec Goran Beus Richembergh, který se vyslovil proti minutě ticha za Praljaka v chorvatském parlamentu, nebo bývalá ministryně zahraničí Vesna Pusičová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist