Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina převedli miliony dolarů na účty na britském ostrově Man, který je označován za jeden z daňových rájů. Tvrdí to lídr největší turecké opoziční strany Kemal Kiliçdaroglu. Turecký prezident ho označil za lháře a prohlásil, že opoziční lídr za svá tvrzení zaplatí. Informoval o tom ve čtvrtek deník Hürriyet.

Předseda Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu tento týden přišel s tvrzením, že Erdogan, jeho syn, bratr a švagr v prosinci 2011 a v lednu 2012 převedli 15 milionů dolarů (skoro 323 milionů korun) na britské off-shore společnosti na ostrově Man. Opoziční lídr řekl, že má několik dokumentů, které jeho tvrzení dokládají.

Erdogan obvinění odmítl a vyzval Kiliçdaroglua, aby svá tvrzení doložil a případné dokumenty poskytl prokuratuře. Prezident uvedl, že pokud se tato tvrzení prokážou jako pravdivá, odstoupí z úřadu. Ve čtvrtek prohlásil, že šéf opozice lže a že za to "zaplatí". Jak konkrétně, deník Hürriyet neuvedl. V posledním roce byla zatčena řada členů opozice, včetně opozičních poslanců.

Turecký prezident rovněž uvedl, že dokumenty mohou maximálně ukázat, že peníze rodina inkasovala. "Prodali tam své firmy," řekl Erdogan. To ale Kiliçdaroglu označil za ještě vážnější, protože to může znamenat, že jde o praní špinavých peněz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist