Zimbabwe má po téměř třech desítkách let nového prezidenta. Odvolaný viceprezident Emmerson Mnangagwa v Harare složil prezidentskou přísahu. V čele Zimbabwe nahrazuje letitého šéfa státu Roberta Mugabeho, jenž Mnangagwu nedávno sesadil, čímž vyvolal armádní převrat, po kterém sám rezignoval. Svému nástupci zanechal rozvrácenou ekonomiku.
Emmerson Mnangagwa se narodil 15. září 1942 v oblasti Zvishavane na jihozápadě nynějšího Zimbabwe. Vyrostl v sousední Zambii a v 60. letech se zapojil do boje za nezávislost proti menšinové bělošské vládě tehdejší britské Rhodésie. Byl zatčen a ve vězení strávil deset let.
Tehdy údajně získal kvůli své tvrdosti svou přezdívku "krokodýl", jednou řekl, že se v té době "naučil ničit a zabíjet".
Od získání nezávislosti v roce 1980 byl Mnangagwa ministrem obrany, financí či státní bezpečnosti.
V roce 1983 vedl brutální represe pořádkových sil v údajně protistátně zaměřených provinciích Matabeleland na západě a Midlands ve středu země. Ty si vyžádaly údajně až 20 tisíc mrtvých.
V roce 2000 stál jako ministr spravedlnosti za vyvlastňováním bělošských farem v zemi.
V roce 2004 se poprvé znelíbil Mugabemu. Byl obviněn z intrikování proti hlavě státu, a tím pádem nezískal funkci viceprezidenta.
V roce 2008 se pak aktivně zapojil po boku Mugabeho do násilností a údajně stál za falšováním výsledků prezidentských voleb, ve kterých byl Mugabe údajně poražen, přesto se udržel u moci.
Mnangagwa, který je ženatý a má dvě děti, je též jedním z nejbohatších mužů režimu, který je obviňován z korupce. Údajně má napojení na místní zlaté doly.
Inauguraci Mnangagwy na Národním sportovním stadionu přihlížely desítky tisíc lidí a také prezidenti Botswany, Zambie a Mozambiku. Pětasedmdesátiletý politik by měl Zimbabwe vést do voleb plánovaných na léto 2018.
Mnangagwa se ve středu vrátil do vlasti z Jihoafrické republiky, kde po odvolání z bezpečnostních důvodů pobýval. Mnozí komentátoři se obávají, že jeho jmenování nepřinese skutečnou změnu. Jako dlouholetý Mugabeho spojenec měl výrazný podíl na represích starého režimu. Pro svou drsnost a politickou mazanost si vysloužil přezdívku "krokodýl".
Mnangagwa působil mimo jiné jako šéf bezpečnosti a je populární mezi generály, kteří 15. listopadu de facto převzali v Zimbabwe moc. Od té doby drželi vojáci Mugabeho i některé ministry v domácím vězení.
Mugabe odvolal Mnangagwu 6. listopadu. Ministr informací tehdy uvedl, že jevil "známky neloajálnosti". Podle médií se tak měla uvolnit cesta k nástupnictví pro Mugabeho choť Grace, která dříve Mnangagwu obvinila z osnování převratu.
Mugabe, dosud jediný postkoloniální lídr Zimbabwe, rezignoval v úterý téměř po 30 letech v úřadě. Výměnou dostal imunitu před stíháním pro sebe i svou manželku. Odchod třiadevadesátiletého autoritářského prezidenta přivítaly davy v ulicích Harare a příznivé reakce zazněly i od zahraničních státníků.
Mugabe zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Bez práce je v zemi podle největší zimbabwské odborářské organizace až 90 procent lidí v produktivním věku a extrémní chudoba postihuje asi pětinu populace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist