Prezident Miloš Zeman se ve středu v Moskvě důrazně ohradil proti článku publikovaném na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Článek je podle Zemana činem "novinářského šílence s vylízaným mozkem".

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se ve středu od článku veřejně distancoval. Prohlásil, že text neodráží stanovisko ruského vedení a je osobním názorem autora. Medveděva o vyjádření požádal Zeman, který se s ním ve středu sešel.

Podle Zemana, který Medveděvovi na schůzce předal kopii článku, je text urážkou českého národa. "Někteří politici v Praze navrhují vrátit se. Domnívám se, že je to nesmysl," řekl prezident.

Článkem "šílence" by se prý Zeman nezabýval, kdyby nevyšel v době jeho státní návštěvy v Rusku. "Chci, abyste veřejně prohlásil, že to nemá nic společného se stanoviskem (ruské) vlády," dodal Zeman.

Ruské vedení podle Medveděva do práce novinářů nezasahuje. Text je osobním názorem autora, což uvedla i redakce webu.

Článek neodráží oficiální ruské stanovisko vyjádřené už v roce 1993, které v roce 2006 potvrdil prezident Vladimir Putin.

Text "nezlepšil atmosféru návštěvy české delegace" a neodpovídá ruskému stanovisku, řekl Medveděv. K psychickému stavu autora článku se nehodlá vyjadřovat.

Zeman "veřejné oficiální" prohlášení ruského premiéra s uspokojením přijal.

Podle Jiřího Ovčáčka se na české velvyslanectví v Moskvě ve středu telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. 

Podle Aktuálně.cz zároveň web Zvezdy ve středu vydal článek s úplně opačným zněním, než měl ten původní. Teď se tam lidé dočtou, že invaze do Československa byla "jednou z nejnesmyslnějších zahraničněpolitických akcí SSSR". Události roku 1968 prý navíc ukázaly opravdové vlastence a principiální lidi, kteří se proti vpádu vojsk postavili. Jedním z nich byl podle Zvezdy i Miloš Zeman, v té době student pražské ekonomické vysoké školy.

"Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij. Jeho text odsoudil mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zeman v projevu při středečním zahájení česko-ruského podnikatelského fóra uvedl, že článek Maslovského je záměrnou provokací. Pokud by se ruské vedení od článku nedistancovalo, šlo by o "vážné narušení česko-ruských vztahů".

Výzvy k předčasnému ukončení návštěvy, které se ozývají z Prahy, prezident uposlechnout nemíní. "Jeden novinářský blázen nemůže (česko-ruskou) spolupráci narušit," uvedl Zeman.

Vzniklo česko-ruské fórum

Novou platformou pro česko-ruský dialog o vzájemných vztazích, ale i o jejich některých citlivých problémech, by se mělo stát česko-ruské diskusní fórum, jehož vytvoření bylo ve středu v Moskvě oficiálně potvrzeno během státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana.

Fórum, na jehož práci se podle Pražského hradu budou podílet experti a veřejně činné osobnosti i některé instituce z České republiky a Ruské federace, zahájí svou práci příští rok.

Prvním tématem dialogu má být spolupráce mladých lidí, zejména studentů vysokých škol. Kromě školské spolupráce se později předpokládá i diskuse o turistice nebo kulturní výměně. Do programu by mohl být zařazen rovněž problém omezeného přístupu českých badatelů do ruských archivů, případně péče o pomníky československých legionářů v Rusku, kterou česká strana nepovažuje za dostatečnou a kterou i někteří ruští historici kritizují jako liknavou.

Memorandum o vytvoření česko-ruského fóra podepsali ředitel českého Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a rektor Moskevského státního ústavu
mezinárodních vztahů (MGIMO) Anatolij Torkunov.

O zřízení fóra se v úterý zmínil prezident Miloš Zeman v Soči během setkání s Vladimirem Putinem. Prohlásil, že ruský prezident vytvoření fóra podpořil.

Proti vytvoření fóra ve středu v Česku protestovali bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu. V otevřeném dopise vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby připravovanou platformu pro dialog pozastavil.

Podle signatářů listu iniciativa výrazně poškozuje zájmy České republiky a bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist