Prezident Miloš Zeman se ve středu v Moskvě důrazně ohradil proti článku publikovaném na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda, podle něhož Československo mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968. Článek je podle Zemana činem "novinářského šílence s vylízaným mozkem".

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se ve středu od článku veřejně distancoval. Prohlásil, že text neodráží stanovisko ruského vedení a je osobním názorem autora. Medveděva o vyjádření požádal Zeman, který se s ním ve středu sešel.

Podle Zemana, který Medveděvovi na schůzce předal kopii článku, je text urážkou českého národa. "Někteří politici v Praze navrhují vrátit se. Domnívám se, že je to nesmysl," řekl prezident.

Článkem "šílence" by se prý Zeman nezabýval, kdyby nevyšel v době jeho státní návštěvy v Rusku. "Chci, abyste veřejně prohlásil, že to nemá nic společného se stanoviskem (ruské) vlády," dodal Zeman.

Ruské vedení podle Medveděva do práce novinářů nezasahuje. Text je osobním názorem autora, což uvedla i redakce webu.

Článek neodráží oficiální ruské stanovisko vyjádřené už v roce 1993, které v roce 2006 potvrdil prezident Vladimir Putin.

Text "nezlepšil atmosféru návštěvy české delegace" a neodpovídá ruskému stanovisku, řekl Medveděv. K psychickému stavu autora článku se nehodlá vyjadřovat.

Zeman "veřejné oficiální" prohlášení ruského premiéra s uspokojením přijal.

Podle Jiřího Ovčáčka se na české velvyslanectví v Moskvě ve středu telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. 

Podle Aktuálně.cz zároveň web Zvezdy ve středu vydal článek s úplně opačným zněním, než měl ten původní. Teď se tam lidé dočtou, že invaze do Československa byla "jednou z nejnesmyslnějších zahraničněpolitických akcí SSSR". Události roku 1968 prý navíc ukázaly opravdové vlastence a principiální lidi, kteří se proti vpádu vojsk postavili. Jedním z nich byl podle Zvezdy i Miloš Zeman, v té době student pražské ekonomické vysoké školy.

"Vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie uskutečněné za 'sametových' revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy," tvrdí autor úterního článku Leonid Maslovskij. Jeho text odsoudil mimo jiné český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Zeman v projevu při středečním zahájení česko-ruského podnikatelského fóra uvedl, že článek Maslovského je záměrnou provokací. Pokud by se ruské vedení od článku nedistancovalo, šlo by o "vážné narušení česko-ruských vztahů".

Výzvy k předčasnému ukončení návštěvy, které se ozývají z Prahy, prezident uposlechnout nemíní. "Jeden novinářský blázen nemůže (česko-ruskou) spolupráci narušit," uvedl Zeman.

Vzniklo česko-ruské fórum

Novou platformou pro česko-ruský dialog o vzájemných vztazích, ale i o jejich některých citlivých problémech, by se mělo stát česko-ruské diskusní fórum, jehož vytvoření bylo ve středu v Moskvě oficiálně potvrzeno během státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana.

Fórum, na jehož práci se podle Pražského hradu budou podílet experti a veřejně činné osobnosti i některé instituce z České republiky a Ruské federace, zahájí svou práci příští rok.

Prvním tématem dialogu má být spolupráce mladých lidí, zejména studentů vysokých škol. Kromě školské spolupráce se později předpokládá i diskuse o turistice nebo kulturní výměně. Do programu by mohl být zařazen rovněž problém omezeného přístupu českých badatelů do ruských archivů, případně péče o pomníky československých legionářů v Rusku, kterou česká strana nepovažuje za dostatečnou a kterou i někteří ruští historici kritizují jako liknavou.

Memorandum o vytvoření česko-ruského fóra podepsali ředitel českého Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl a rektor Moskevského státního ústavu
mezinárodních vztahů (MGIMO) Anatolij Torkunov.

O zřízení fóra se v úterý zmínil prezident Miloš Zeman v Soči během setkání s Vladimirem Putinem. Prohlásil, že ruský prezident vytvoření fóra podpořil.

Proti vytvoření fóra ve středu v Česku protestovali bývalí čeští diplomaté, lidé z nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu. V otevřeném dopise vyzvali ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby připravovanou platformu pro dialog pozastavil.

Podle signatářů listu iniciativa výrazně poškozuje zájmy České republiky a bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy.