Zimbabwský prezident Robert Mugabe přistoupil během vyjednávání s armádou na to, že rezignuje. V pondělí o tom informovala zpravodajská televize CNN, která se odvolala na zdroje obeznámené s rozhovory mezi hlavou státu a generály. Výměnou prý třiadevadesátiletý prezident i jeho manželka Grace získají úplnou imunitu. Hlava státu ovšem nedodržela pondělní ultimátum, jež mu pro abdikaci stanovila vládní strana. Její vedení se proto v pondělí odpoledne sejde, aby projednalo spuštění ústavní procedury odvolání prezidenta. Zimbabwský parlament zasedá v úterý.

Návrh prezidentovy rezignace už je podle CNN sepsán. O tom, že Mugabe s rezignací souhlasí, informovala v neděli večer s odkazem na dva vysoce postavené vládní zdroje také agentura Reuters.

Šéf vlivných válečných veteránů Chris Mutsvangwa v pondělí uvedl, že se obrátí na soud, aby postup armády proti prezidentovi legalizoval. Armáda převzala nenásilně moc minulý týden v noci na středu a Mugabeho drží od té doby v domácím vězení.

Prezident v nedělním televizním projevu k národu navzdory očekávání nerezignoval. Během projevu za ním seděl šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga a mnoho vedoucích armádních činitelů.

Šéf veteránů Mutsvangwa má za to, že Mugabe "podle všeho na poslední chvíli změnil (s generály) domluvený obsah projevu", uvedl novinář Brezh Malaba. Na sociálních médiích v pondělí vzbudilo rozruch video, na němž si vojáci za prezidentem předávají těsně před jeho projevem složku papírů, kterou nakonec odkládají pod židli.

Mugabeho domovská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) si údajně nepřála, aby prezident odstoupil před vojáky, což by vyvolávalo dojem převratu, tvrdí zdroje agentury Reuters. "Vypadalo by velmi špatně, kdyby rezignoval před generály. Vyvolalo by to ohromný chaos," uvedl vysoce postavený zdroj ze ZANU-PF.

ZANU-PF prezidentovi zároveň stanovila lhůtu rezignace do pondělního poledne (11:00 SEČ), jinak zahájí proces jeho odvolání z funkce. Vedení strany po nedodržení polední lhůty oznámilo, že sejde v pondělí ve 14:30 (13:30 SEČ).

Případné odvolání prezidenta nejprve posoudí zvláštní výbor obou komor parlamentu na základě jejich společné rezoluce přijaté v obou komorách prostou většinou hlasů. Pokud se výbor vysloví pro odvolání prezidenta kvůli jeho vážnému pochybení, porušení ústavy, neschopnosti ústavu prosazovat či hájit či na základě jeho nezpůsobilosti, náleží konečné slovo opět celému parlamentu. Hlava státu je v takovém případě odvolána společnou rezolucí, která v obou komorách musí získat nejméně dvoutřetinovou podporu.

Většina poslanců vládní strany i opozice je odvolání Mugabeho nakloněna, uvádí AFP. Proces se ovšem může táhnout dlouho. Podle AFP by se posléze hlavou státu stal nynější viceprezident Phelekezela Mphoko. Právnička Priccillar Vengesaiová ovšem podle BBC připomněla, že stejný proces platí i pro odvolání viceprezidenta. V případě Emmersona Mnangagwy - jehož odvolání krizi spustilo - k ničemu takovému nedošlo, a je tedy otázka, zda technicky není stále prvním ze dvou viceprezidentů.

Váleční veteráni v pondělí ráno vyzvali Zimbabwany, aby vyšli do ulic. "Nikdo neodejde domů, dokud neodejde Mugabe," uvedl Mutsvangwa. "Mugabe byl u moci 37 let a už by ji neměl držet ani 37 sekund," řekl také.

Studenti zimbabwské univerzity protestují proti způsobu, jakým Grace Mugabeová získala doktorský titul ze sociologie. V roce 2014 jej obdržela za pouhé dva měsíce. Studenti chtějí bojkotovat i zkoušky, pokud prezident neodstoupí.

Šéf opozice Morgan Tsvangirai po uplynutí lhůty pro prezidentovu abdikaci vyzval k setkání všech stran a společnému dalšímu postupu. Uvedl také, že na volby, jež se v zemi budou konat příští rok, by mělo dohlížet mezinárodní společenství.

Zambie vyslala bývalého prezidenta Kennetha Kaundu, aby Mugabeho přesvědčil o rezignaci, informovala agentura Reuters. Kaunda již dorazil do Harare.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist