Katalánský separatistický lídr Jordi Sánchez, který je za svolání zářijové demonstrace nyní přesně měsíc ve vazbě, bude dvojkou na kandidátce strany Společně pro Katalánsko. V jejím čele bude v prosincových volbách do regionálního parlamentu kandidovat katalánský expremiér Carles Puigdemont. Ten nyní čeká v Bruselu na vydání do Španělska k trestnímu stíhání. Vydání se ale zřejmě vzhledem k možným lhůtám pro odvolání před volbami neuskuteční.

Sáncheze, který stojí v čele organizace Katalánské národní shromáždění (ANC), poslala španělská soudkyně do vyšetřovací vazby před měsícem spolu s dalším separatistickým vůdcem Jordim Cuixartem. Oba muži, které jejich příznivci označují za politické vězně, jsou ve vazbě kvůli svolání demonstrace v Barceloně na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Ve čtvrtek večer se mají před radnicemi v katalánských městech konat demonstrace na připomínku měsíční vazby těchto dvou lídrů.

Cuixart ve čtvrtek v dopise z vězení poděkoval za podporu a naopak prohlásil, že nebude kandidovat v prosincových volbách za žádnou stranu. Na sestavení kandidátek mají strany čas do pátku.

Nejsilnější separatistickou stranou v Katalánsku, která by měla podle posledních průzkumů prosincové volby vyhrát s asi 29 procenty hlasů, je Republikánská levice Katalánska (ERC). Ta zatím neupřesnila, kdo bude stát v čele její kandidátky. Předseda strany a bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je ve vězení dva týdny kvůli obvinění ze vzpoury, ve čtvrtek rozvířil spekulace, že by nemusel být volebním lídrem.

"Nastal čas, aby v čele této země (Katalánska) stála žena," napsal Junqueras v dopise z vězení. Média si to vyložila jako jasný signál, že v čele kandidátky bude generální tajemnice ERC Marta Roviraová. Ta nejprve reagovala nejednoznačně: "V situaci, v jaké jsme, musíme všichni udělat to, co je třeba." Posléze ale na Twitteru napsala, ať nikdo nepochybuje, že lídrem bude Junqueras.

Sánchezova organizace ANC v posledních dnech rozjela kampaň za to, aby separatistické strany sestavily jednotnou kandidátku. To se jim ale nepodařilo prosadit.

Předčasné volby katalánského parlamentu se konají 21. prosince. Vyhlásila je španělská vláda poté, co koncem října převzala dočasně správu Katalánska.