Italská policie vyšetřuje hackerský útok na místní úřady. Skupina Anonymous totiž zveřejnila údajnou komunikaci mezi členy administrativy a oznámila, že má v držení stovky dokumentů s osobními údaji italských činitelů. Policie v úterý uvedla, že útok zaregistrovala v sobotu, napsala agentura Reuters. Potvrzené je prý v tuto chvíli vniknutí do e-mailové schránky příslušníka policie a zaměstnance ministerstva obrany.

Specializované oddělení policie uvedlo, že "technické vyšetřování (...) zatím neodhalilo další narušení úředních informačních systémů". Z osobních schránek dvou státních zaměstnanců byly údajně ukradeny e-mailové kontakty a další dokumenty.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním Reuters řekl, že pátrání policie pokračuje, dosud však prokázalo pouze narušení dvou účtů.

Hackeři skupiny Anonymous na svém italském blogu zveřejnili kopii e-mailu údajně odeslaného z vládní adresy pracovníkovi kanceláře premiéra Paola Gentiloniho. Obsahuje prý jména členů ochranky, která bude předsedu vlády příští týden doprovázet na cestě do Boloně.

Dále se na stránkách objevil dopis s rádiovými frekvencemi použitými bezpečnostními pracovníky během říjnové návštěvy Gentiloniho v Bruselu a čerstvé instrukce pro římskou policii ohledně konfrontací s demonstranty. Anonymous rovněž zveřejnili několik výplatních pásek, kopie osobních dokladů a informace ohledně platů v armádě.

Anonymous ale tvrdí, že získali také složky z několika ministerstev, státních i evropských institucí. Má se jednat o e-maily, telefonní čísla, příkazy policejních stanic, kopie dokladů totožnosti, fotografie agentů či vojáků.

"Občané, s potěšením vám oznamujeme, v zájmu demokracie a důstojnosti národů, že máme v držení seznam osobních údajů týkajících se ministerstva vnitra, ministerstva obrany, vojenského námořnictva, jakož i úřadu vlády a evropského parlamentu," citoval deník Corriere della Sera prohlášení Anonymous.

"Zkorumpovaná vládo, revoluce se nezadržitelně děje i zde a její strůjci nyní znají vaše jména, vaše telefonní čísla, vaše adresy," pokračuje sdělení.

Ministerstvo obrany podle Reuters popřelo, že by jeho informační systémy měly "díry", a dodalo, že zveřejněný materiál byl osobního charakteru a pocházel především z osobních účtů jednotlivých zaměstnanců. "Žádné oficiální informace nebyly ukradeny, a už vůbec ne jakékoliv tajné informace," znělo prohlášení resortu obrany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist