Italská policie vyšetřuje hackerský útok na místní úřady. Skupina Anonymous totiž zveřejnila údajnou komunikaci mezi členy administrativy a oznámila, že má v držení stovky dokumentů s osobními údaji italských činitelů. Policie v úterý uvedla, že útok zaregistrovala v sobotu, napsala agentura Reuters. Potvrzené je prý v tuto chvíli vniknutí do e-mailové schránky příslušníka policie a zaměstnance ministerstva obrany.

Specializované oddělení policie uvedlo, že "technické vyšetřování (...) zatím neodhalilo další narušení úředních informačních systémů". Z osobních schránek dvou státních zaměstnanců byly údajně ukradeny e-mailové kontakty a další dokumenty.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním Reuters řekl, že pátrání policie pokračuje, dosud však prokázalo pouze narušení dvou účtů.

Hackeři skupiny Anonymous na svém italském blogu zveřejnili kopii e-mailu údajně odeslaného z vládní adresy pracovníkovi kanceláře premiéra Paola Gentiloniho. Obsahuje prý jména členů ochranky, která bude předsedu vlády příští týden doprovázet na cestě do Boloně.

Dále se na stránkách objevil dopis s rádiovými frekvencemi použitými bezpečnostními pracovníky během říjnové návštěvy Gentiloniho v Bruselu a čerstvé instrukce pro římskou policii ohledně konfrontací s demonstranty. Anonymous rovněž zveřejnili několik výplatních pásek, kopie osobních dokladů a informace ohledně platů v armádě.

Anonymous ale tvrdí, že získali také složky z několika ministerstev, státních i evropských institucí. Má se jednat o e-maily, telefonní čísla, příkazy policejních stanic, kopie dokladů totožnosti, fotografie agentů či vojáků.

"Občané, s potěšením vám oznamujeme, v zájmu demokracie a důstojnosti národů, že máme v držení seznam osobních údajů týkajících se ministerstva vnitra, ministerstva obrany, vojenského námořnictva, jakož i úřadu vlády a evropského parlamentu," citoval deník Corriere della Sera prohlášení Anonymous.

"Zkorumpovaná vládo, revoluce se nezadržitelně děje i zde a její strůjci nyní znají vaše jména, vaše telefonní čísla, vaše adresy," pokračuje sdělení.

Ministerstvo obrany podle Reuters popřelo, že by jeho informační systémy měly "díry", a dodalo, že zveřejněný materiál byl osobního charakteru a pocházel především z osobních účtů jednotlivých zaměstnanců. "Žádné oficiální informace nebyly ukradeny, a už vůbec ne jakékoliv tajné informace," znělo prohlášení resortu obrany.