Sýrie se jako poslední země na světě rozhodla přistoupit k Pařížské dohodě o klimatu, uvedl server Spiegel Online. Jedinou zemí mimo dohodu tak budou Spojené státy, které od ní chtějí odstoupit. Před dvěma lety uzavřenou pařížskou dohodu, která má zabránit výraznému zvyšování globálních teplot, podepsalo dosud 195 zemí.

V říjnu se ji rozhodla podpořit i Nikaragua, která původně hlasovala proti dohodě, protože jí přišla příliš mírná. Jako poslední země v úterý přistoupení ke smlouvě podle vyjednávačů ze světové konference o klimatu v západoněmeckém městě Bonn avizovala válkou zmítaná Sýrie, která v roce 2015 o dohodě nemohla hlasovat.

Jedinou zemí světa, která se rozhodla vydat opačným směrem, jsou tak Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Známý skeptik, pokud jde o klimatické změny, v červnu oznámil, že USA od dohody odstoupí, za což si vysloužil kritiku po celém světě.

Formálně mohou USA od dohody odstoupit nejdříve tři roky poté, co vstoupila v platnost, tedy 4. listopadu 2019. Celý proces pak trvá rok. To znamená, že odstoupení od smlouvy může být dokončeno nejdříve ke konci roku 2020. V té době čekají Spojené státy nové prezidentské volby. Další hlava státu by pak případně Trumpovo rozhodnutí mohla zvrátit.

Hlavním cílem Pařížské dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn.

Související