Při protiteroristické operaci v oblasti Paříže, na dalších místech Francie a také ve Švýcarsku bylo v úterý zadrženo deset osob podezřelých z přípravy útoku. Informovala o tom francouzská média. Policie ani prokuratura v Paříži podrobnosti k zásahu zatím sdělit nechtějí.

List Le Parisien napsal, že policie zatkla v oblasti Paříže a v přímořských částech země devět osob. Desátého, pravděpodobně hlavního podezřelého podle tiskových agentur zadrželi policisté ve Švýcarsku. Úřady informace oficiálně nepotvrdily. Akce ve Francii zřejmě pokračuje.

Le Parisien uvedl, že zadržené osoby jsou ve věku od 18 do 65 let a jsou mezi nimi dva bratři. S odvoláním na nejmenované zdroje list upřesnil, že se zatýkalo zejména ve městě Aix-en-Provence nedaleko Marseille, v přístavním městě Menton u Nice a v departementu Seine-Saint-Denis v oblasti francouzské metropole.

Agentura AFP s odvoláním na justiční zdroje uvedla, že zásah je součástí vyšetřování, které začalo 19. července kvůli podezření ze "zločinného spolčení s cílem spáchat teroristický čin".

"Vyšetřování umožnilo identifikovat osobu ve Švýcarsku, která byla mimořádně aktivní na sociálních sítích (Telegram). V této souvislosti také ukázalo, že tato osoba měla kontakty s osobami žijícími ve Francii, s nimiž hovořila zejména o plánech násilných akcí..." uvedl zdroj agentury.

Tento člověk, zadržený ve Švýcarsku, na sociálních sítích také komunikoval se 13letým Francouzem podezřelým z přípravy džihádistického útoku nožem. Chlapec byl zadržen 20. června.

Francie byla v posledních letech terčem několika teroristických útoků. Po atentátech v Paříži z 13. listopadu 2015 byl v zemi zaveden výjimečný stav, který přestal platit teprve minulý týden v noci z 1. na 2. listopadu. Předtím v úterý ho ale nahradil nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posiluje pravomoci policie.

Francie žádá Turecko o vydání Dahmaniho

Soudci vyšetřující teroristické útoky spáchané 13. listopadu 2015 v Paříži žádají o vydání Ahmeda Dahmaniho, který je uvězněn v Turecku a který je podezřelý, že atentátníkům vraždícím ve francouzské metropoli pomáhal. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Soudci rozkrývající síť osob odpovědných za útoky, které si v Paříži vyžádaly 130 obětí na životech, vydali na 28letého Belgičana marockého původu, obviněného ve Francii, už 23. května mezinárodní zatykač. Dahmani si nyní v Turecku odpykává trest deseti let a devíti měsíců vězení, k němuž byl odsouzen loni za členství v teroristické organizaci a podvod.

Dahmani je podle AFP zradikalizovaný delikvent z bruselské čtvrti Molenbeek, kde se pohyboval v blízkosti dvou hlavních osob vyšetřování útoků. Jde o Salaha Abdeslama, jediného přeživšího člena komanda vraždícího v Paříži, a Mohameda Abriniho, spojovaného s atentáty jak v Paříži, tak s dvojím bombovým atentátem z 22. března 2016 v Bruselu, jenž si vyžádal 32 mrtvých a 270 zraněných.

Dahmani druhý den ráno po útocích ve Francii odletěl z Amsterodamu do Turecka. Týden poté ho turecká policie zatkla v Antalyi i se dvěma převaděči, kteří ho měli dostat do Sýrie.

Tři měsíce před pařížskými atentáty, 4. srpna 2015, byl v Řecku Dahmani kontrolován společně se Salahem Abdeslamem při nastupování na loď mířící do Itálie. Jejich blízkost pak podle vyšetřovatelů potvrzují stovky jejich telefonních spojení.

Ukázalo se, že Abdeslam, který se ve vazbě ve Francii uzavřel do mlčení, postupně shromáždil desetičlennou džihádistickou buňku, jejíž členové se do Evropy dostali přes Řecko mezi migranty. V tomto rozsáhlém vyšetřování je celkem asi 15 podezřelých obviněno nebo jsou na ně vydány zatykače.

Související