Ukrajinské úřady vyhostily do Gruzie tři spolupracovníky bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho, který se ze spojence ukrajinského prezidenta Petra Porošenka stal jeho kritikem a oponentem. Oznámil to v pátek list Ukrajinska pravda.

Samotná operace, kterou podle očitých svědků provedlo maskované komando ozbrojenců, se nejspíš odehrála už minulou sobotu.

Mluvčí ukrajinské migrační služby listu sdělil, že šlo o "operaci proti nelegální migraci". Jména vyhoštěných ale s odvoláním na důvěrnost osobních údajů odmítl uvést.

Zástupkyně náčelníka úřadu nicméně potvrdila, že 21. října byli v Kyjevě zadrženi tři cizinci: dvěma z nich úřady v září odebraly povolení k pobytu, třetí dlouhodobě pobýval na území Ukrajiny nelegálně. Byli podle úřadu vyhoštěni se souhlasem soudu.

Sám Saakašvili si naopak stěžuje, že "mého přítele, vojáka a hrdinu války (s proruskými separatisty) na Donbasu Davida Makišviliho, stejně jako mého bývalého strážce (Georgije Rubašviliho) a řidiče (Michaila Abzianidzeho) unesli na ulici a s porušením všech zákonů, na Porošenkův osobní rozkaz je nejprve zbili a pak odeslali do Gruzie zvláštním letem v doprovodu speciálního komanda a s pytli navlečenými přes hlavy".

Podle Saakašviliho se této akce, podle něj nezákonné, odmítlo chopit ministerstvo vnitra a tajná služba SBU. Proto Porošenko vydal rozkaz národní gardě, která je prezidentovi přímo podřízena.

Abzianidzeho ukrajinská manželka Karina si stěžuje, že zůstala s kojencem bez informace o svém muži, s kterým žije v manželství tři roky. Až z Gruzie Abzianidze oznámil, že cestou do lékárny byl spoután a umístěn do klece. Až v Tbilisi ze svého pasu zjistil, že mu ukrajinské úřady zrušily povolení k pobytu a na tři roky zakázaly vstup do země.

Ukrajinská migrační služba tento týden odmítla udělit Saakašvilimu politický azyl. Podle generálního prokurátora Jurije Lucenka se zatím politik s odvoláním k soudu neobrátil, zůstává mu tak status bez státní příslušnosti. To také umožňuje ukrajinským úřadům jeho vyhoštění nebo vydání.

Exprezident se žádostí o azyl bránil hrozícímu vydání do Gruzie, která o to Kyjev požádala. Ve vlasti je Saakašvili stíhán pro údajné zneužití moci a neodpovědné nakládaní s veřejnými prostředky v letech 2004–2013, kdy byl gruzínským prezidentem.

Saakašvili se v roce 2015 na Ukrajině ujal úřadu guvernéra významné Oděské oblasti, který mu svěřil prezident Porošenko. Od počátku svého působení však poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím a začal z odpovědnosti za neuspokojivý stav obviňovat přímo Porošenka.

Spor s prezidentem vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko odebral Saakašvilimu ukrajinské občanství. Gruzínský politik se pak v září na Ukrajinu prakticky násilím vrátil, když ho přes polsko-ukrajinský hraniční přechod přenesli jeho stoupenci. Vzápětí zahájil politickou kampaň proti nynějšímu režimu, která vyvrcholila minulý týden demonstrací několika tisíc lidí před ukrajinským parlamentem s požadavky změny volebního systému, zřízení protikorupčního soudu a zrušení poslanecké imunity. Saakašvili se na demonstraci domáhal Porošenkova odstoupení.

Související