Obraz Evropské unie v Česku nejvíc utváří prezident Miloš Zeman. Následují ho šéf hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus. Myslí si to experti, kteří se v Česku zabývají evropskou a zahraniční politikou. Jejich názory sesbíral zpravodajský server EurActiv ve spolupráci s think-tankem Asociace pro mezinárodní otázky.

Na otázky v průzkumu odpovědělo víc než 140 lidí, například státní úředníci, politici, novináři nebo pracovníci univerzit a výzkumných institucí.

"K sestavení žebříčku nás inspiroval průzkum Eurobarometr z první poloviny letošního roku, ve kterém se Česko dostalo do pozice nejskeptičtějšího člena EU a ocitlo se i za Velkou Británií," řekl vydavatel portálu EurActiv Jan Vitásek.

Prezident Zeman v odpovědích respondentů vyhrál s velkým náskokem. V porovnání s ním má podle odborníků premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na debatu o EU jen zhruba třetinový vliv. Sobotka v průzkumu skončil na čtvrtém místě.

Podle Víta Dostála, ředitele Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky, je patrné, že českou debatu o EU v posledních letech do značné míry utvářel bývalý prezident Klaus. I když ho v průzkumu porazili Zeman s Babišem, je podle Dostála patrné, že současný prezident i šéf hnutí ANO o EU mluví podobně, jako Klaus. "Ty tři osobnosti se tedy vzájemně propojují," myslí si Dostál.

Babiše odborníci na evropskou a zahraniční politiku vidí jako nejvlivnějšího podnikatele, který se účastní debaty o EU. V kategorii nejvlivnější úředník zvítězil státní tajemník pro EU Aleš Chmelař, za ním skončil jeho předchůdce Tomáš Prouza.