Předseda španělských opozičních socialistů Pedro Sánchez v pondělí řekl, že pokud Katalánsko v úterý jednostranně vyhlásí nezávislost, podpoří premiéra Mariana Rajoye, který ujišťoval, že země zůstane jednotná. Za předsedu vlády se postavil i šéf druhé nejsilnější pravicové strany Ciudadanos Albert Rivera, který vyzval k okamžitému omezení katalánské autonomie, informují španělská média.

Nejvyšší katalánský soud mezitím požádal španělskou policii, aby kvůli možnému vyhlášení nezávislosti posílila ostrahu barcelonského sídla soudu, které dosud hlídala katalánská policie podléhající katalánské vládě.

"Španělsko nebude rozděleno a národní jednota zůstane zachována. Učiníme všechno, co nám umožňují zákony, abychom toho dosáhli," řekl Rajoy v rozhovoru s deníkem Die Welt.

Místopředsedkyně španělského kabinetu Soraya Saénzová de Santamaría v pondělí uvedla, že španělská vláda je připravena jednat, pokud by katalánští separatisté nezávislost v úterý večer během zasedání regionálního parlamentu skutečně vyhlásili.

V rozhlasové stanici COPE uvedla, že vláda přijme "rozhodnutí k nastolení pořádku a demokracie".

Otázky a odpovědi:
Proč chce Katalánsko samostatnost? A jaký bude další vývoj situace?

Katalánská vláda vedená Carlesem Puigdemontem i přes soudní zákaz uspořádala 1. října referendum o nezávislosti, provázené střety pořádkových sil a demonstrantů bránících uzavření volebních místností.

Více než 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost a účast při referendu dosáhla 43 procent, tvrdí regionální vláda o výsledcích hlasování.

Ty nemohly být ověřeny, protože chyběly nezávislé volební komise.

Puigdemont nevyloučil možnost vyhlášení nezávislosti Katalánska, pokud Madrid odmítá jednání s katalánskou vládou za pomoci prostředníka. V neděli vyšly do ulic Barcelony statisíce lidí, aby demonstrovaly za jednotu Španělska.

Zatímco v Puigdemontově separatistické koalici Společně pro ano (JXSí) není názor na vyhlášení samostatnosti jednoznačný, krajně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP) v pondělí pokračovala v tlaku na vládní stranu, aby s deklarací nezávislosti neváhala.

V opačném případě by to mohlo podle médií ohrozit parlamentní podporu ze strany CUP, díky níž JXSí v Katalánsku vládne.

Ústřední vláda premiéra Rajoye, která nechce se separatisty vyjednávat, dokud nerespektují zákony, by v případě vyhlášení nezávislosti mohla autonomii Katalánska pozastavit. Předseda liberálních Ciudadanos podporujících ve španělském parlamentu Rajoyovu menšinovou vládu lidovců prohlásil, že španělský kabinet by měl jednat a omezit katalánskou autonomii již teď, aby předešel možným důsledkům úterního vyhlášení samostatnosti. Rivera se rovněž vypravil za Puigdemontem, aby mu řekl, že "pokud mu zbývá kousek slušnosti a zdravého rozumu", měl by uznat chybu a odvolat svou účast na úterním zasedání katalánského parlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist