Při přestřelce mezi ruskými pohraničníky a nelegálními narušiteli rusko-ukrajinských hranic přišel o život jeden strážce hranice a všichni tři zločinci, uvedl ruský internetový list Gazeta ru. "Narušiteli hranic mohli být teroristé, vracející se přes Ukrajinu ze Sýrie na severní Kavkaz," napsal. Přestřelka se odehrála ještě v neděli, u vsi Tetkino v Kurské oblasti.

Z hlídky pohraničníků šel psovod jako první zkontrolovat stodolu. Ozbrojenci, skrývající se uvnitř, ho zasáhli dvěma kulkami přímo do srdce. Druhý pohraničník se pokoušel odpovědět palbou, ale zasekla se mu pistole. Jeden z útočníků se na něj vrhl s granátem, ten ale vybuchl, takže se sám zabil. Druhý se pokusil uniknout, ale skolila jej dávka střel. Třetí se sám střelil. Byl zajat ještě živý, ale později zranění podlehl, uvedl list.

Pohraniční stráž spadá v Rusku pod tajnou službu FSB. Ta uvedla, že se k incidentu vyjádří nejdříve v pondělí odpoledne. Neoficiálně pohraničníci hovoří o tom, že se nejspíše střetli s "černým expresem", tedy radikálními islamisty, vracejícími se ze Sýrie do Čečenska, a to přes Ukrajinu.

Podle tisku měl prý jeden z islamistů ukrajinské občanství, druhý pocházel ze severního Kavkazu a dříve žil ve Volgogradské oblasti.

Odhaduje se, že v Sýrii a Iráku v řadách islamistů válčilo okolo 10 tisíc radikálů z Ruska a dalších postsovětských zemí.

Související