Christopher Wray, kterého v červnu nominoval prezident Donald Trump, se ve čtvrtek oficiálně stal šéfem amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Na slavnostním ceremoniálu uvedení do funkce bylo podle agentury AP pozoruhodné, že se ho nezúčastnili Wrayovi předchůdci James Comey a Robert Mueller.

Padesátiletého právníka Wraye do funkce ředitele FBI v červnu navrhl Trump poté, co z tohoto místa odvolal Comeyho. Stalo se tak během vyšetřování prezidentových spolupracovníků kvůli možné tajné spolupráci s Rusy na Trumpově loňské předvolební kampani. Na začátku srpna nominaci schválil americký Senát.

Wray za vlády prezidenta George Bushe mladšího působil na ministerstvu spravedlnosti, kde tehdy pracoval i Comey. Wray se zná také s Muellerem, který byl jmenován zvláštním vyšetřovatelem skandálu kolem údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb. Wray byl v minulosti rovněž právníkem guvernéra New Jersey Chrise Christieho.

V červenci Wray v Senátu prohlásil, že by odmítl závazek loajality prezidentu Trumpovi a že v případě, že by ho šéf Bílého domu pověřil něčím nezákonným, by na funkci rezignoval.