Zakladatel legendárního pánského časopisu Playboy Hugh Hefner ve středu zemřel, bylo mu 91 let. Oznámila to společnost Playboy Enterprises s tím, že skonal z přirozených příčin.

Hefner se stal díky Playboyi multimilionářem a vytvořil obchodní impérium zahrnující kasina a noční kluby, v nichž hosty vítaly dívky v typických kostýmech se zaječími oušky.

"Můj otec prožil výjimečný a ohromující život mediálního a kulturního průkopníka, který byl vůdčím hlasem jednoho z nejvýznamnějších sociálních a kulturních hnutí naší doby hájících svobodu projevu, občanská práva a sexuální svobodu," uvedl v prohlášení Hefnerův syn Cooper, který působí v Playboyi jako kreativní šéf.

Hefnerův časopis Playboy pomohl v 50. letech minulého století zahájit sexuální revoluci a přispěl k tomu, že se nahota stala respektovanou součástí mainstreamových médií.

Feministky a další kritici nicméně Hefnera často obviňovali, že ženy degraduje na pouhé sexuální objekty nebo že je ve své luxusní vile Playboy Mansion využívá de facto k prostituci.

Své vnady v časopise vystavily na odiv mimo jiné herečka Marilyn Monroe, zpěvačka Madonna či modelka Cindy Crawfordová.

Sám Hefner ale Playboy nepovažoval za výhradně erotický časopis. "Vždy jsem Playboy považoval za časopis o životním stylu, jehož je sex důležitou součástí," řekl v jednom z rozhovorů s televizí CNN.

Do Playboye tak psali význační literáti jako Kurt Vonnegut, Vladimir Nabokov či Joyce Carol Oatesová, další známé osobnosti jako zpěvák John Lennon, dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro nebo černošský duchovní a aktivista Martin Luther King věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory.

V posledních letech se Playboy, považovaný za etalon pánských časopisů, potýkal s klesajícím zájmem. V roce 2015 se magazín, k němuž vždy neodmyslitelně patřily obnažené dívky ve smyslných polohách, rozhodl s nahotou skoncovat, neboť ji považoval za překonanou. Letos se ale obnažené ženy na stránky časopisu vrátily, protože Playboy uznal, že zavržení osvědčeného obsahu bylo chybou.

Jako jeden z důvodů pro svůj hédonický styl života, jehož součástí byly dekadentní večírky v luxusním sídle Playboy Mansion v Los Angeles i spousta milenek a manželek vybíraných z řad modelek časopisu Playboy, uváděl Hefner svůj rodinný původ. "Jedním z důvodů, proč jsem takový, jaký jsem, jsou mé hluboké puritánské kořeny. Moji rodiče jsou puritáni, abstinenti. U nás doma se nepil alkohol. Nemluvilo se o sexu. A já, myslím, viděl od mládí bolestivou a pokryteckou stránku tohoto přístupu," uvedl Hefner.

Svůj život pak charakterizoval jako život věčného chlapce. "Většina mého života se podobala snu dospívajícího mladíka o životě dospělých. Jako bych byl pořád chlapcem, skoro takovým jako Petr Pan, a mohl žít přesně ten dokonalý život, jaký jsem chtěl žít," řekl Hefner v rozhovoru s listem Los Angeles Times.

Hefner byl třikrát ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho tehdejší přítelkyně a nyní jednatřicetiletá vdova Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl 'ano' v posledních hodinách roku 2012.

Ještě za svého života vyslovil Hefner přání být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroe. Proto si také koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

"Hugh Hefner byl velikánem nakladatelského podnikání, žurnalistiky, svobody projevu a lidských práv. Byl originální a byl to můj přítel," napsal v reakci na jeho úmrtí legendární moderátor televize CNN Larry King.

"Nesmírně si vážím toho, že jsem byla součástí týmu Playboy. Budeš nám moc chybět," posteskla si celebrita televizních reality show Kim Kardashianová.

"Díky, že jsi mě vybral a přivedl do magického světa Playboye. Nepřestávám plakat a neumím si představit, kolik zajíčků pro tebe pláče. Jsi třída," uvedla modelka a herečka Carmen Electra.