Úřady ve Francii začaly oficiálně vyšetřovat největší francouzskou banku BNP Paribas kvůli jejímu údajnému podílu na genocidě ve Rwandě v roce 1994. Banku obvinila trojice nevládních organizací z toho, že umožnila financovat nákup 80 tun zbraní, které pak byly použity během násilností. Informují o tom francouzská média.

Předběžné vyšetřování kauzy začalo už dříve. Dnešní krok podle agentury Reuters automaticky nenaznačuje, že banka je vinna, a vyšetřování nemusí vést k soudnímu procesu. Znamená jen, že vyšetřovatelé jsou toho názoru, že záležitost si zaslouží důkladnější prozkoumání.

"V žádném případě nejde o nový vývoj," uvedla mluvčí banky s tím, že pondělní rozhodnutí proto nebude komentovat.

Během genocidy ve Rwandě zmasakrovali radikální Hutuové za pouhých 100 dní od dubna do července na 800 tisíc menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutuů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist