Pokud chtějí politici ve volbách u Čechů získat body, měli by se zaměřit na řešení problému s bydlením. Ukazuje to alespoň světová databáze Numbeo, kam dobrovolně poskytují data sami občané.

Podle databáze Čechy tíží obrovské náklady na bydlení. V rámci Evropské unie drží čtvrté místo od konce, pokud jde o jejich výši. Když si chce rodina v Česku pořídit vlastní bydlení, vydá na něj téměř 11 a půl svých ročních platů. Hůř jsou na tom už jen Švédi, Maďaři a Litevci. Podobné výsledky hlásí i nedávná studie společnosti Deloitte.

Data přímo od lidí

Numbeo funguje jako mezinárodní statistický portál, kam poskytují ve většině případů data přímo občané daných zemí. Původně vznikl pro porovnávání životních nákladů v jednotlivých městech a zemích světa. Dnes schraňuje data o kriminalitě nebo i nákladech na bydlení.

Lidé tak například přidávají data ohledně cen různého zboží a služeb, výši mezd či výši hypotéky. Celkem se Numbeo chlubí téměř půl milionem přispěvatelů. Za Českou republiku přispělo daty za posledních 18 měsíců 1175 obyvatel.

Server založil  Mladen Adamovic, který dřív pracoval jako softwarový inženýr pro Google. Data v minulosti prezentovaly například Finacial Times nebo The Economist. Podle některých analytiků jsou ale často nepřesná a zkreslená, neboť jsou subjektivní. Na druhou stranu mnohdy je naopak důležité vědět, jak lidé v dané zemi stav skutečně vnímají.

Je sice klíčové vědět, že například země X je dle ekonomických ukazatelů v něčem dobrá, pokud si ale místní obyvatelé myslí přesný opak, může to mít dalekosáhle důsledky. Například ve volbách.

Kvůli již zmíněné nepřesnosti jsou proto data z Numbea v textu porovnávána se statistikou OECD či daty z dalších organizací. Data z Numbea jsou převzata za první polovinu roku 2017.

Zdroj dat: Numbeo, OECD

Se statistikami Numbea korespondují ale i data OECD, které sdružuje nejvyspělejší země světa. Ta mimo jiné ukazují, že Češi v rámci uskupení těchto zemí vydají spolu s Řeky a Lotyšci na bydlení vůbec nejvíce, průměrně 26 procent svého platu. Lépe jsou na tom Američané, Němci nebo i Korejci. Navíc žijí Češi poměrně namačkaně, na jednu osobu připadá jen 1,4 místnosti. To je v rámci OECD značný podprůměr.

Dle crowdsourcingové databáze Numbeo se situace s bydlením kontinuálně zhrošuje. Ještě v roce 2013 na tom byli Češi o 14 příček lépe. Důvodem je především prudký růst cen bydlení v posledních letech, který mimo jiné nastartovaly rekordně levné hypotéky a dobrá kondice české ekonomiky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.