Vesnice muslimských Rohingů v Barmě hoří, 410 tisíc lidí uprchlo za zhruba poslední měsíc do sousedního Bangladéše kvůli akcím barmské armády, které vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn označil za "učebnicový příklad etnické čistky".

"Důkazy jsou nepopiratelné - barmské bezpečnostní složky cíleně zakládají požáry, aby vyhnaly Rohingy z Barmy. Není o tom sporu: jde o etnickou čistku," uvedla nezisková organizace Amnesty International.

Barmští představitelé ovšem tvrdí, že jde jen o zásah proti islamistickým extremistům, kteří chtějí v Barmě (používající dnes jméno Myanmar) vybudovat stát založený na islámském právu šaría a kteří mají styky s radikálními islamisty v dalších zemích.

Současná akce barmské armády skutečně začala po útoku ozbrojených skupin na údajně 30 policejních a armádních stanovišť v barmském Arakanském státě. K útoku se přihlásila skupina ARSA, známá také jako Harakat al-Jaqín neboli Hnutí víry.

Podle svého prohlášení bojuje za práva muslimských Rohingů v Arakanském státě, části Barmy. Šlo prý o reakci na rostoucí útlak muslimských Rohingů žijících v jinak většinově buddhistické Barmě.

Vesnice Rohingů jsou terčem barmské armády už od loňského podzimu, kdy vojáci podle organizace Human Rights Watch vypálili tisíce domů a podle svědectví uprchlíků zabíjeli muže a znásilňovali ženy. Už tehdy označily některé neziskové organizace zabývající se dodržováním lidských práv postup barmské armády za genocidu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.