Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij ve středu kritizovala údajnou dezinformační kampaň, která provází krizi kolem menšinových muslimských Rohingů prchajících před násilím z Barmy. Podle ní má sloužit zájmům "teroristů".
Podle agentury AFP jde o první reakci nositelky Nobelovy ceny za mír od vypuknutí nejnovějších nepokojů koncem srpna. OSN v nejnovějších odhadech uvedla, že z Barmy do sousedního Bangladéše uprchlo za poslední dva týdny 146 000 lidí.
Soucitné mezinárodní reakce na situaci Rohingů jsou podle Su Ťij výsledkem "obrovského ledovce dezinformací, které vznikly za účelem vytváření problémů mezi různými komunitami a prosazování zájmů teroristů". Těmi měla patrně na mysli povstalce z řad Rohingů, kteří se pustili do ozbrojeného boje teprve v loňském roce, ačkoliv se na neutěšenou situaci této menšiny poukazuje již desítky let.
Rohingové nemají v Barmě občanská práva a jsou označováni za lidi bez vlasti, ačkoliv žijí v převážně buddhistické zemi po několik generací. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády, a v Barmě jsou prý tudíž nelegálně.
Podle AFP se Su Ťij ve středu vyjádřila v telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který se pustil do obhajoby zájmů Rohingů. Erdogan dokonce v této souvislosti hovořil o genocidě, což je termín, který jeho vláda naopak neuznává u masakru statisíců Arménů za první světové války ozbrojenými složkami tehdejší osmanské říše.
Obvinění týkající se Rohingů Su Ťij podle AFP odmítá, akce armády obhajuje a tvrdí, že barmské úřady zajišťují ochranu práv všech obyvatel země. "Víme lépe než ostatní, co znamená být zbaven práv a demokratické ochrany," upozornila Su Ťij s poukazem na roky, které sama strávila v disentu a ve vězení za vlády barmské junty.
Na mezinárodní scéně čelí Su Ťij rostoucí kritice. Podle OSN mohou být akce armády považovány za zločiny proti lidskosti. Nejmladší laureátka Nobelovy ceny za mír, Pákistánka Malala Júsufzaiová, v pondělí ostře odsoudila "hanebné zacházení s Rohingy".
Bangladéšské vládní zdroje ve středu obvinily barmskou armádu, že klade na společných hranicích miny, aby zabránila Rohingům v návratu. Jejich úprk přes hraniční řeku Naf stále pokračuje a je stále hodně riskantní, což ukazuje další potopení člunu s uprchlíky, které si vyžádalo nejméně pět mrtvých.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist