Americký stát Texas o víkendu zasáhl hurikán Harvey, který způsobil nejméně dvě úmrtí. Hurikán již během soboty zeslábl v pouhou tropickou bouři, Texas se však nadále potýká se záplavami, jež  Harvey vyvolal. Prezident Spojených států Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy a hodlá oblast v nejbližším možném termínu navštívit.

Harvey je nejsilnějším hurikánem, který Texas zasáhl od roku 1961. Desetitisíce obyvatel ohrožených oblastí před ním utekly do bezpečí. Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a postupně se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

V neděli záchranáři na řadě míst Texasu pomáhali lidem ohroženým přívaly vody, které Harvey vyvolal. Do poloviny příštího týdne, kdy bouře podle předpovědi ustane, by na některých místech mohl spadnout až jeden metr srážek.

Média v průběhu neděle informovala o katastrofálních záplavách, jež zasáhly širší oblast kolem Houstonu. Ze zatopených částí nejlidnatějšího texaského města a jeho okolí bylo dosud zachráněno více než tisíc lidí. Postiženo bylo rovněž letiště v Houstonu, které muselo být uzavřeno.

První potvrzenou obětí hurikánu se stal muž v okrese Aransas, který během bouře zemřel při požáru ve svém domě. Národní meteorologická služba podle stanice BBC zmínila ve zprávách pět obětí v oblasti Houstonu. Potvrzena však zatím byla pouze jedna z nich, a to žena, která utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody.

V důsledku hurikánu se statisíce lidí v Texasu ocitly bez elektřiny. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinerií a omezena těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu.

K nejvážněji postiženým místům patří desetitisícové pobřežní městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. "Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatel Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez. "Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Oko hurikánu dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (v sobotu kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi.