V centru Barcelony se ve čtvrtek odehrál teroristický útok, při kterém dodávka najela do davu lidí na rušné ulici, která je oblíbeným turistickým místem. Zemřelo nejméně třináct osob a desítky dalších více než sto lidí bylo zraněno. Policie incident brzy označila za teroristických čin a oznámila, že zatkla dva podezřelé: Španěla z africké enklávy Melilla a Maročana. Ani jeden z nich ale neřídil auto použité při útoku, informoval podle agentury AP katalánský policejní velitel Josep Lluís Trapero. Řidič je tak stále na útěku. 

Útočník po nájezdu do lidí v pěší zóně opustil vozidlo u budovy opery a odešel od něho pěšky. Podle Trapera nic nenasvědčuje tomu, že by muž byl ozbrojený.

Oba zadržení byli dopadeni v severokatalánském městě Ripoll a v Alcanaru, kde došlo ve středu večer k explozi v jednom domě. Výbuch, který si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných, podle Trapera s čtvrtečním útokem souvisí. I oba zatčení jsou do atentátu prý přímo zapleteni.

Útok, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát, odsoudila řada světových i španělských politiků. Na místo neštěstí odjel španělský premiér Mariano Rajoy s několika členy vlády.

Útočník s dodávkou najel do lidí na třídě La Rambla krátce po 17:00 SELČ. Informace o následcích byly během večera nepřehledné: španělská média nejprve informovala pouze o zraněných a pak o jednom či dvou mrtvých. Katalánský ministr vnitra Joaquim Forn později oznámil, že mrtvých je 13 a zraněných více než 50. Následovalo prohlášení katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, že o život přišel "tucet" lidí a dalších 80 osob bylo zraněno, z toho 15 je ve vážném stavu. Poslední informace hovoří o nejméně 13 mrtvých a více než 100 zraněných.

"Pachatelé barcelonského útoku jsou vojáky Islámského státu a operaci prováděli v reakci na výzvy, aby cílili na koaliční státy," citovala agentura Reuters agenturu Amak, kterou islamisté využívají jako svůj sdělovací prostředek. Amak touto formulací připomněla koalici vedenou Spojenými státy v boji proti sunnitské ozbrojené organizaci IS.

Policisté ihned po útoku uzavřeli okolí třídy La Rambla včetně stanic metra a nádraží v centru Barcelony. Úřady zároveň vyzvaly občany ke klidu a žádaly, aby se lidé do centra nevydávali.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že o incidentu v Barceloně zatím nemá k dispozici podrobnější informace.

První zahraniční oběť mezi mrtvými potvrdila Belgie.

Španělská policie zveřejnila fotografii muže, který si pronajal dodávku, s níž byl čtvrteční útok spáchán. Údajně jde o Drisse Oukabira, ve věku 20 až 30 let, který se podle španělských médií narodil v Maroku. List La Vanguardia ale pozdě večer napsal, že člověk tohoto jména se přihlásil na policii a tvrdí, že mu ukradli doklady.

Útok odsoudil mimo jiné španělský královský palác. "Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou," napsal palác v prohlášení. Také španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že teroristé "nikdy neporazí jednotný národ, který miluje svobodu."

Třída La Rambla je nejrušnější ulicí Barcelony, táhne se v délce asi 1,2 kilometru k přístavu. Je lemována stromy a desítkami obchodů, restaurací, kaváren a barů. Je vyhledávaným místem turistů a za pěkného počasí tam vystupují různí umělci. V její blízkosti jsou muzea, kostely, barcelonská katedrála a kolem je několik stanic metra.

Čtvrteční útok je podle tisku nejhorším ve Španělsku od roku 2004, kdy islamističtí teroristé zaútočili na vlaky v Madridu. Při nich 11. března 2004 explodovalo několik bomb ve vlacích. Zemřelo 191 lidí a na 1841 osob bylo zraněno. Pachateli útoku byli islamisté, z nichž někteří spáchali sebevraždu v dubnu 2004 při zátahu policistů na jejich úkryt, další byli odsouzeni k dlouholetým trestům.

Barcelona nezažila útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 osob a 45 bylo zraněno. Čin spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Další útok se odehrál v městě Cambrils

Španělská policie zabila v noci na pátek pět lidí, kteří se v osobním autě v městě Cambrils snažili porážet chodce. Pachatelé zranili šest civilistů a jednoho policistu, než se je bezpečnostním složkám podařilo zneškodnit. Čtyři muži byli zastřeleni na místě, pátý podlehl následně svým zraněním. Někteří byli opásáni výbušninami, oznámila katalánská policie podle agentur AP a AFP.

Po incidentu v Barceloně byly bezpečnostní síly ve střehu a v pořadí druhý teroristický útok zarazily hned v zárodku. Policie vyzývala obyvatele města Cambrils, které leží u moře asi 120 kilometrů jižně od Barcelony, během zásahu, aby nevycházeli z domů.

Kvůli výbušninám zasahovali pyrotechnici u vozidla útočníků, které zastavila až srážka s autem policejní hlídky. Dostali za úkol provést preventivní řízené výbuchy, aby případné trhaviny aktivovali a vyhodili je tak do povětří.

Ve Španělsku je zejména v době prázdnin i v nočních hodinách v ulicích plno lidí, včetně turistů. Jeden ze zraněných civilistů je v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče.

"Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku a poté začala střelba," sdělil podle agentury AFP mluvčí katalánské regionální vlády.

"Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely," agentuře 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

Dění po útoku v Barceloně jsme sledovali v on-line reportáži:

Sledovali jsme online

 
17.8.2017 18:06 | Video z místa útoku
17.8.2017 18:07 | Místo útoku
17.8.2017 18:07 | Média: V jedné z restauracích jsou ozbrojenci, drží rukojmí

Agentura Reuters s odkazem na deník El Periodico informuje o tom, že do baru "Luna de Istanbul" vstoupili dva ozbrojení muži. Zřejmě drží rokujmí.

17.8.2017 18:12 | Dodávka, kterou použil terorista
17.8.2017 18:15 | Média: Útok si vyžádal dva mrtvé

Podle místních médií, na které se odkazuje agentura Reuters, zůstali po útoku 2 mrtví a kolem 25 raněných. Policejní mluvčí tato čísla ale nepotvrdil.

17.8.2017 18:16 | Auto jelo po pěší zóně

Podle deníku El País policie věc řeší jako teroristický útok, z komunikace odposlechnuté novináři vyplývá, že jde nejméně o jednoho mrtvého a dvacet zraněných. Auto jelo asi 600 metrů ze strany na stranu po pěší zóně.

17.8.2017 18:19 | Policie vyzývá lidi, aby zůstali na místě a nešířili audiovizuální záběry
17.8.2017 18:21 | Jeden z teroristů se podle médií schovává v baru Luna de Istanbul

Podle deníku La Vanguardia je jeden terorista schovaný v baru níže.

17.8.2017 18:22 | Lidé se schovávají v kostele

Okolo osmdesátky lidí se skrývá v jednom z kostelů nedaleko místa incidentu. Kostel je uzamčen kvůli obavám, že se v oblasti pohybují ozbrojení teroristé. Informuje o tom britský deník The Guardian.

17.8.2017 18:29 | Policie potvrdila, že na místě jsou mrtví

Katalánská policie potvrdila, že incident si vyžádal mrtvé, počet neupřesnila. Policie nezná motiv činu.

17.8.2017 18:37 | Média: Útočníci měli připraveny dvě dodávky, jeden se skryl do baru

Podle španělských médií si autoři atentátu, který policie už řeší jako teroristický čin, najali dvě dodávky, jednu k akci a jednu k útěku. Není jasné, zda v baru je jeden či dva teroristé a zda mají rukojmí, podle některých zdrojů nemají.

Policie vyzývá, aby se lidé nepřibližovali ke Katalánskému náměstí v centru Barcelony, kde se celá akce odehrála. Podle médií je nejméně jeden mrtvý a dvacet zraněných.

17.8.2017 18:43 | Jde o nejnavštěvovanější místo ve městě
 • Policie kolem místa útoku vytvořila ochrannou zónu. Do ní nikoho vyjma záchranářů nepouští. Městská policie megafony vyzývá lidi, aby odešli pryč.
 • K útoku došlo na rušném náměstí Placa Catalunya, odkud vozidlo údajně pokračovalo směrem na jih po třídě Las Ramblas, kde nabouralo řadu aut.
 • Jedná se vůbec o nejnavštěvovanější místa v celém městě, kterými denně projdou tisíce lidí. Placa Catalunya je navíc důležitým dopravním uzlem - je tam stanice metra, vyráží odtud také příměstské vlaky, které spojují samotné centrum Barcelony s okolními městy, jako je třeba Sabadell na severu.
 • Policejní zdroje agentuře Efe sdělily, že jeden z útočníků - zřejmě řidič - utekl do baru El Rey de Estambul, kde se ukrývá. Druhý utekl a policie po něm nadále pátrá.
17.8.2017 18:47 | Média hovoří až o třinácti mrtvých

Policie zatím nepotvrdila počet obětí útoku. Podle stanice Cadena Ser je na místě až třináct obětí, rádio se odvolává na policejní zdroje.

17.8.2017 18:49 | Policie hledá Fiat bílé barvy, zveřejnila registrační značku

Policie hledá druhou dodávku, kterou je Fiat bílé barvy s registrační značkou 7082 JWD. Policie zároveň požádala, aby lidé nedávali na sociální sítě obrázky a videa z místa činu.

17.8.2017 18:51 | France 24: Policie našla pas muže s arabským příjmením

Policie údajně našla ve voze španělský pas muže španělské národnosti s arabským příjmením. Informovala o tom stanice France 24.

17.8.2017 18:52 | Terorismus ještě oficiálně nikdo nepotvrdil

List La Vanguardia bez odkazu na zdroj hovoří nejméně o 12 obětech.

Útok vyvolal paniku. Lidé utíkali z hlavní třídy do okolních uliček. Na místě je hodně zachranářských a policejních vozů.

Podle některých zdrojů bílá dodávka skončila poblíž stanice metra Liceo. Ta leží zhruba v půlce třídy Las Ramblas a poblíž turisticky hojně navštěvovaného trhu La Boqueria. Hovoří se i o dvou dodávkách, není to ale potvrzeno, píše El Mundo.

17.8.2017 18:58 | Policie zachraňuje lidi, kteří se skryli

Policie podle deníku La Vanguardia začala evakuovat ty, kteří se schovali v restauracích a dalších podnicích kolem Ramblas. Zároveň se aktivoval protiteroristický plán a zvýšil se počet policejních hlídek po celém městě.

17.8.2017 19:07 | Policista potvrdil, že se pátrá po dvou podezřelých
17.8.2017 19:08 | Co se dosud ví o útoku?
 • Kolem 17. hodiny vyjela dodávka z Placa Catalunya na rušnou třídu Las Ramblas. Podle svědků bylo všude hodně lidí, hlavně turistů, tak jako každý den v srpnu.
 • Podle některých svědků, které cituje list ABC, dodávka jela velmi vysokou rychlostí a řidič údajně prudce točil volantem. Některé zdroje mluví o dvou útočnících. Někteří svědci pak tvrdí, že poblíž trhu La Boqueria slyšeli výstřely.
 • Podle policejních zdrojů policie našla druhou dodávku ve městě Vic, které leží asi 70 kilometrů na sever od Barcelony, píše El Mundo.
17.8.2017 19:12 | Útok si vyžádal nejméně 1 oběť a 32 zraněných, z toho 10 těžce

Katalánská policie potvrdila, že po útoku zůstalo 32 lidí zraněných, z toho 10 těžce. Minimálně jeden člověk zemřel.

17.8.2017 19:30 | Dodávku si najal Severoafričan na předměstí města

Dodávku si údajně najal muž severoafrického původu Driss Oukabir ve městě Santa Perpetua de la Mogada, které leží na předměstí Barcelony. Španělská média mají k dispozici jeho fotku.

17.8.2017 19:33 | Média zveřejnila fotografii údajného útočníka

Takto podle médií vypadá pachatel útoku. Úřady ale jeho totožnost nebo vzhled nepotrvdily.

17.8.2017 19:34 | Počet obětí může ještě stoupnout

Taxikáři v Barceloně nabízí zdarma služby lidem, kteří se nacházejí poblíž místa útoku. Nemocnice v Barceloně vyzvaly lidi, aby darovali krev. Mohou tak zabránit jejímu případnému nedostatku. Španělské úřady varují, že počet obětí může ještě stoupnout, protože hodně lidí je zraněných vážně.

17.8.2017 19:36 | Fotografie z místa útoku

Útok v Barceloně.

Útok v Barceloně.

Útok v Barceloně.

17.8.2017 19:44 | VIDEO: Policie zatýká podezřelého

Španělská média potvrdila, že policie v okolí místa útoku zadržela jednoho podezřelého.

17.8.2017 19:51 | Druhá dodávka nalezena 70 kilometrů od Barcelony

Úřady na sociálních sítích potvrdily, že druhá dodávka, která je spojována s útokem, byla nalezena v městečku Vic 70 kilometrů od Barcelony. Policie okolí dodávky vyklidila a provádí zde vyšetřování.

17.8.2017 19:58 | Tillerson: Budeme pronásledovat teroristy po celém světě

Americký ministr zahraničí vyjádřil soustrast nad oběťmi teroristického útoku. Zároveň vyjádřil připravenost Spojených států asistovat španělským úřadům při vyšetřování. Slíbil, že USA budou pronásledovat teroristy po celém světě. "Teroristé celého světa by měli vědět, že Spojené státy a naši spojenci jsou připraveni vás najít a přivést vás ke spravedlnosti," řekl Tillerson.

17.8.2017 20:01 | Jeden z podezřelých pocházel z Marseille

Podezřelý Driss Oukabir prý pochází z Marseille. Žil ale v městečku Ripoll, které leží na sever od Barcelony poblíž hranic s Francií.

17.8.2017 20:02 | Obětí může být mnohem více, píší média

Zatímco úřady dosud potvrdily jednu oběť a desítky zraněných, další z médií informuje o větším počtu mrtvých.

El Mundo s odkazem na agenturu AFP uvádí, že útok v Barceloně má 13 obětí.

17.8.2017 20:03 | Trump: Uděláme, co bude možné

"Spojené státy odsuzují teroristický útok v Barceloně. Uděláme, co bude možné, abychom vám pomohli. Buďte silní, milujeme vás!" napsal na svém twitterovém účtu americký prezident Donald Trump.

17.8.2017 20:11 | El País: 64 zraněných

Deník El País uvádí, že zraněných po útoku je dvojnásobný počet, než uváděly úřady - celkem 64.

17.8.2017 20:15 | Španělský premiér míří do Barcelony

Premiér Mariano Rajoy a další členové vlády zamířili do Barcelony. Rajoy o situaci telefonicky informoval šéfy všech parlamentních stran, tvrdí deník La Vanguardia.

17.8.2017 20:19 | V baru nejsou žádní rukojmí

Katalánská policie popřela neověřené zprávy, že v jednom z barů nedaleko místa útoku jsou rukojmí drženi ozbrojeným útočníkem.

17.8.2017 20:22 | Evropští i světoví státníci odsoudili útok

Světoví politici odsoudili dnešní teroristický útok v Barceloně. Smutek nad událostí vyjádřili předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk a další nejvyšší unijní představitelé; za německou kancléřku Angelu Merkelovou obdobně reagoval její mluvčí. Účast a nabídku pomoci vyslovil americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

"Jsme v hlubokém smutku za oběti odporného útoku v Barceloně a vyjadřujeme Španělům solidaritu a přátelství," prohlásil kancléřčin mluvčí Steffen Seibert‏. V podobném duchu se vyjádřil Juncker, který také vyzdvihl hrdinství těch, kteří navzdory nebezpečí spěchali na pomoc těm, kteří se ocitli v nejvyšším ohrožení.

"Celá Evropa stojí za Barcelonou. Naše myšlenky jsou s oběťmi a všemi, koho tento zbabělý útok proti nevinným postihl," napsal na Twitteru Tusk.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani mimo jiné zdůraznil, že "celá EU je jednotná v obraně míru". Podobně odsoudil útok a hovořil o spojenecké jednotě proti terorismu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Soustrast vyjádřil Španělům také slovenský prezident Andrej Kiska.

17.8.2017 20:25 | Policie potvrdila, že zatkla jednoho podezřelého

Katalánská policie na svém twitterovém účtu oznámila, že zatkla podezřelého muže. Bližší informace zatím nejsou známy.

17.8.2017 20:36 | Jeden z útočníků zastřelen

Deník La Vanguardia tvrdí, že jeden ze dvou atentátníků byl zastřelen v přestřelce s policií. Druhý podezřelý marockého původu Driss Oukabir Soprano byl zatčen.

17.8.2017 20:41 | Král Filip VI. odsoudil útok

Král Filip VI. odsoudil útok na svém oficiálním twitterovém účtu.

17.8.2017 20:53 | Policie útočníka zastřelila 10 km od Barcelony

Zadrženým útočníkem má být Driss Oukabir severoafrického původu, píše El Mundo.

Zastřelený muž nejprve unikl policejní kontrole, policisté ho ale zastřelili v Sant Just Desvern asi 10 kilometrů od centra Barcelony. Ujížděl v bílém autě Ford Focus, dodává El Mundo.

17.8.2017 21:00 | Nemocnice mají v tuto chvíli krve dost

Katalánská krevní banka oznamuje, že v tuto chvíli má krve dost, ale vyzývá lidi, aby přišli dát krev v pátek.

17.8.2017 21:01 | Stávkující bezpečnostní kontroloři barcelonského letiště se vrátí do práce

Bezpečnostní kontroloři barcelonského letiště, kteří od pondělí stávkují za vyšší platy, kvůli atentátu přerušili stávku. Do práce se vrátí v pátek ráno, i když vyjednávání o jejich platech nijak nepokročilo.

17.8.2017 21:05 | Video: Evakuace centra města

externí video: Svědek v Barceloně natočil, jak policie evakuuje lidi z centra města
Svedek_v_Barcelone_natocil_jak_policie_evakuuje_lidi_z_centra_mesta.jpg

17.8.2017 21:06 | El País: Policie potvrdila přestřelku s jedním podezřelým

Policie podle deníku El País potvrdila přestřelku s jedním z podezřelých, který na ně najížděl vozem. Byli při ní lehce zraněni dva katalánští policisté.

17.8.2017 21:08 | Tisková konference začala

Předseda katalánské regionální rady zahájil tiskovou konferenci k útoku v Barceloně.

17.8.2017 21:09 | Jedna oběť pochází z Belgie

Jedna z obětí je belgické národnosti:

17.8.2017 21:10 | Zraněný řecký pár

Španělská média zatím hovoří pouze o zraněném řeckém turistickém páru.

17.8.2017 21:11 | Podezřelý byl na seznamu vytipovaných islamistů

Dosud jediny zatčený v souvislosti s atentátem byl na seznamu podezřelých a vytipovaných islamistů španělské policie, tvrdí deník El País.

17.8.2017 21:12 | Co dosud víme o útoku v Barceloně:
 • Bílá dodávka najela do davu lidí kolem 17. hodiny. Útok si vyžádal 13 obětí a několik desítek raněných. Po atentátu vypukla v centru města panika.
 • Útočníci si vybrali nejživější a nejnavštěvovanější část města. Dodávkou ujeli asi půl kilometru, od náměstí Placa Catalunya asi až do poloviny třídy Las Ramblas. V okolí jsou četné restaurace nebo obchody se suvenýry.
 • Policie zadržela jednoho podezřelého. Je to prý muž severoafrického původu Driss Oukabir.
 • Bezpečnostní složky zastřelily jednoho muže. Ten se svým vozem pokoušel uniknout policejní kontrole. Při přestřelce ho ale policisté zastřelili.
 • Jsou to vrazi, uvedl na Twitteru královský dvůr. Do města přijede premiér Mariano Rajoy.
 • Centrum města je uzavřeno, včetně několika stanic metra.
 • Nemocnice v Barceloně vyzvaly lidi, aby darovali krev. Mohou tak zabránit jejímu případnému nedostatku.
17.8.2017 21:14 | Dva zadržení

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont na tiskové konferenci potvrdil, že police zadržela dva podezřelé.

17.8.2017 21:19 | Krizový štáb

Zasedání krizového štábu z pohledu policie.

17.8.2017 21:24 | Policie aktivovala protiteroristický plán

Policie podle deníku La Vanguardia začala evakuovat ty, kteří se schovali v restauracích a dalších podnicích kolem Ramblas. Zároveň se aktivoval protiteroristický plán a zvýšil se počet policejních hlídek po celém městě.

17.8.2017 21:27 | K útoku se přihlásil Islámský stát

K útoku se přihlásila teroristická skupina, tzv. Islámský stát, sdělila agentura Amak. Informaci přinesla agentura Reuters.

17.8.2017 21:42 | Terorismus a Španělsko
 • Od roku 2004, kdy islamisté nastražili bomby do příměstkých vlaků v Madridu, ve Španělsku k žádnému islamistickému útoku nedošlo.
 • Za posledních pět let španělské bezpečnostní složky provedly na 120 protiteroristických operací. Jen letos zadrželi 37 podezřelých islamistů.
 • Islámský stát několikrát vyzval k útokům na Španěly. Také často hovoří o znovudobytí “ztracené země”, al-Andalus. Narážejí na skutečnost, že do roku 1492 část Španělska ovládali muslimové, po nich zejména v Andalusii zbyla řada památek.
 • 40 procent džihádistů, které úřady v posledních letech zadržely, žilo v Katalánsku. A z toho 95 procent právě v Barceloně.
17.8.2017 21:47 | Sobotka: Cítím s rodinami obětí

Útok odsoudil i Bohuslav Sobotka:

17.8.2017 21:50 | Policie potvrdila dva zadržené

Katalánská policie potvrdila, že zadržela dva podezřelé.

17.8.2017 21:52 | Fotbalový klub vyjádřil smutek

Smutek nad teroristickým útokem vyjádřil na svém twitterovém účtu i klub FC Barcelona. Město prozatím zrušilo veškeré veřejné akce.

17.8.2017 21:54 | Do Španělska se z IS vrátilo 30 lidí

Do konce roku 2016 celkem 204 lidí z území Španělska odešlo do řad Islámského státu na území Iráku nebo Sýrie. Z toho 20 procent mělo španělské občanství, 65 pak byli Maročané žijící ve Španělsku

Do Španělska se z Islámského státu vrátilo asi 30 lidí. Někteří z nich byli zadrženi a skončili ve vězení.

17.8.2017 21:55 | Zranění lidé a spoušť

Další video z centra Barcelony:

externí video: Zranění lidé a spoušť. Žena natočila centrum Barcelony po útoku
Zraneni_lide_a_spoust._Zena_natocila_centrum_Barcelony_po_utoku.jpg
17.8.2017 22:00 | Druhé auto nalezeno

Druhé auto spojované s útokem se našlo v malém městě Vic, tvrdí místní úřady podle deníku Guardian.

17.8.2017 22:01 | 80 zraněných, z toho 15 velmi vážně

V barcelonských nemocnicích je 80 zraněných, podle televize RTVES patnáct z nich velmi vážně, 23 středně a ostatní lehce.

17.8.2017 22:02 | Teroristé zřejmě měli kradené dokumenty

Katalánským policistům se podle deníku La Vanguardia představil muž jménem Driss Oukabir Soprano a ohlásil, že mu byly ukradeny osobní dokumenty. Policie muže tohoto jména hledala a zatkla jako jednoho z podezřelých z atentátu v Barceloně.

17.8.2017 22:05 | V centru Barcelony zavládla krátce po teroristickém útoku panika

Panika při útoku:

externí video: V centru Barcelony zavládla krátce po teroristickém útoku panika
V_centru_Barcelony_zavladla_kratce_po_teroristickem_utoku_panika.jpg
17.8.2017 22:10 | Jeden podezřelý byl zabit, potvrdila policie

Katalánská policie potvrdila, že jeden podezřelý byl zabit, dva byli zadrženi.

17.8.2017 22:13 | Žena z Belgie zemřela

Zemřela občanka Belgie zraněná při útoku na Ramblas. Barcelonské úřady aktivovaly krizový plán pomoci obětem a jejich příbuzným, v pohotovosti jsou na určených místech například týmy psychologů, obyvatelé města mají možnost volat na krizové linky.

17.8.2017 22:16 | IS: Byli to naši vojáci

"Pachatelé barcelonského útoku jsou vojáky Islámského státu a operaci prováděli v reakci na výzvy, aby cílili na koaliční státy," citovala agentura Reuters agenturu Amak ohledně vyjádření Islámského státu. Ta touto formulací připomněla koalici vedenou Spojenými státy v boji proti sunnitské ozbrojené organizaci IS.

17.8.2017 22:18 | Nejhorší útok od roku 1987

Barcelona podobnou situaci po teroristických útocích zažila naposledy v roce 1987, kdy při útoku baskické teroristické organizace ETA zahynulo 21 lidí. V tuto chvíli je stále potvrzeno 12 mrtvých a 80 zraněných, z toho 15 těžce.

Španělští fotbalisté, z nichž mnoho odsoudilo útok na sociálních sítích, budou na začátku dalšího ligového kola držet minutu ticha za oběti útoků v Barceloně.

17.8.2017 22:21 | Oběti islamistů v Evropě od útoků v Madridu v roce 2004

Počty obětí islamistů v Evropě:

17.8.2017 22:33 | Případ identifikace jednoho z podezřelých se zaplétá.

Podle listu El País policie vyšetřuje možnost, že krádež dokladů Drisse Oukabira má na svědomí jeho 18letý bratr, který se útoku skutečně účastnil.

17.8.2017 22:38 | Třídenní smutek

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont vyhlásil v regionu třídenní smutek.

17.8.2017 22:55 | Španělské ministerstvo vnitra aktualizovalo počet obětí

Mrtvých je podle posledních informací 13. Zraněných má být přes 100. Celkem 15 lidí je ve vážném stavu.

17.8.2017 22:59 | On-line končí

On-line reportáž z teroristického útoku v Barceloně pro dnešek končí. Situaci budeme sledovat opět zítra. Dobrou noc z karlínského newsroomu přeje redakce Hospodářských novin.

18.8.2017 06:00 | Policie zasahovala ve městě Cambrils

Španělská policie zastřelila v noci na dnešek čtyři muže podezřelé z terorismu ve městě Cambrils. Další utrpěl vážná zranění, kterým později podlehl, oznámily bezpečnostní složky. Zastřelené osoby byly možná opásané vestami s výbušninami. Útok ale podle všeho chtěly provést stejně jako v Barceloně – najetím do chodců.

18.8.2017 06:13 | Nevycházejte z domu, vyzvala policie obyvatele Cambrils

Policie vyzývala obyvatele města Cambrils, které leží u moře asi 120 kilometrů jižně od Barcelony, aby během zásahu nevycházeli z domů.

18.8.2017 06:17 | Útočníci z Cambrils disponovali výbušninami

Kvůli výbušninám zasahovali pyrotechnici u vozidla útočníků, které zastavila až srážka s autem policejní hlídky. Dostali za úkol provést preventivní řízené výbuchy, aby případné trhaviny aktivovali a vyhodili je tak do povětří.

18.8.2017 06:21 | Jako zbraň použili útočníci Audi A3

"Údajní teroristé jeli v Audi A3 a srazili několik lidí, než narazili na hlídku, a poté začala střelba," sdělil podle agentury AFP mluvčí katalánské regionální vlády.

18.8.2017 06:33 | Útočníci vybírali turistická letoviska

Druhý útok se odehrál zhruba 120 kilometrů jihozápadně od Barcelony v turisticky hojně navštěvovaném městě Cambrils. Ve Španělsku je zejména v době prázdnin i v nočních hodinách v ulicích plno lidí, včetně turistů. 

18.8.2017 06:39 | "Zlo opět útočí" – titulky dnešních novin
18.8.2017 06:51 | Ministr vnitra: Obě události mají spojitost

Podle ministra vnitra katalánské regionální vlády Joaquina Forna mají obě události spojitost. Cambrilský útok je ve stejné linii, "je v tom spojitost", řekl, aniž by podal bližší vysvětlení.

18.8.2017 06:59 | Mysleli jsme, že jsou to rakety

"Mezi druhou a půl třetí jsme byli na plážové promenádě. Slyšeli jsme střelbu a mysleli jsme si, že to musí být rakety, ale byly to výstřely," řekl 20letý zaměstnanec restaurace Markel Artabe.

18.8.2017 07:17 | Souhrn nejdůležitějších událostí
 • Ve čtvrtek kolem 17. hodiny najelo auto do davu lidí na ulici La Rambla v centru Barcelony.
 • Zemřelo nejméně 13 lidí a více než 100 jich utrpělo zranění. Ve vážném stavu leží v nemocnici 15 lidí. Počet obětí může stoupat.
 • Další útok se odehrál ve městě Cambrils, 120 kilometrů jižně od Barcelony.
 • V noci na pátek tam policie zastřelila pět lidí, kteří najížděli autem do chodců.
 • Pachatelé zranili šest civilistů a jednoho policistu. Někteří byli opásáni výbušninami.
 • Řidič z Barcelony policii stále uniká.
 • Mezi oběťmi jsou cizinci: zatím potvrzení jsou dva Němci, Belgičan, Ital a Řek. Policie, která čin vyšetřuje jako teroristický útok, zadržela dva podezřelé. Ani jeden z nich však dodávku neřídil.
 • Policie v souvislosti s teroristickým útokem v Barceloně prošetřuje výbuch v domě ve městě Alcanar.
 • Při něm zemřel jeden člověk a sedm lidí utrpělo zranění.