Šest francouzských vojáků utrpělo zranění, když ve středu ráno v pařížské čtvrti Levallois-Perret najelo auto do hlídky zapojené do protiteroristické operace. Tři vojáci jsou zraněni vážně. Policejní prefektura označila čin za "předem promyšlený". Francouzská policie pachatele ranního útoku zatkla severně od Paříže, televizi France24 to potvrdil premiér Édouard Philippe.

"Šest vojáků z 35. regimentu pěchoty z Belfortu bylo zraněno, tři z nich vážněji, ale žádný není v ohrožení života," uvedla ministryně obrany Florence Parlyová.

Středeční incident podle ní nijak neoslabí odhodlání vojáků střežit bezpečnost ve Francii.

Útočníka zadržela policie odpoledne na dálnici severně od Paříže. "Jel v hledaném automobilu a snažil se uprchnout," citoval policejní zdroje web deníku Le Parisien. Policisté po muži stříleli a několikrát jej zasáhli, nyní je v nemocnici, uvedl web.

Sedmatřicetiletý muž byl při zásahu na dálnici A16 údajně zasažen pěti kulkami, postřelen byl také jeden policista. Toho však zranili jeho kolegové, zatčený nebyl ozbrojen, napsal dále web francouzského listu.

Útočníkem je podle všeho 36letý nebo 37letý přistěhovalec z Alžírska. Podle agentury AFP měl v zemi povolení k pobytu. Předtím některá média spekulovala o tom, že je ve Francii bez souhlasu. Podle televize BFM byl v policejní evidenci kvůli nelegálnímu převádění cizinců do země. Policie ale dosud tyto informace sdělovacích prostředků o podezřelém nepotvrdila.

"Tento muž, narozený v roce 1980, je pravděpodobný pachatel útoku, protože byl v hledaném vozidle, ve kterém se snažil uniknout," sdělil AFP zdroj blízký vyšetřování. Některá média jako jméno uvádějí Hamú bin Latreche (Hamou Benlatreche) nebo Hamú Bašír, který nebyl znám francouzské tajné službě.

Policie jej dopadla na dálnici směřující z Francie do Belgie v pronajatém autě, které použil k útoku, a to díky lokátoru GPS, jenž byl ve vybavení vozidla z půjčovny. Zasažen byl pěti střelami, ale navzdory těžkému zranění není v ohrožení života. Při zásahu utrpěl také zranění jeden policista.

Muž bydlel v departementu Yvelines západně od Paříže. Policie již prohledala jeho byt a také byt jeho blízkého přítele.

Starosta Levallois-Perret nepochybuje o tom, že osoba ve voze značky BMW jednala úmyslně. Podle Patricka Balkanyho k útoku došlo před budovou kasáren na náměstí Place de Verdun. Vozidlo prý "výrazně zrychlilo, když z ní vojáci vyšli". "Je to nepřípustný, nepochopitelný čin," řekl Balkany ve vysílání televizní stanice BFMTV.

Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury. Agentura AP poznamenala, že krok prokuratury signalizuje, že podle vyšetřovatelů byl útok předem připraven a má teroristický motiv.

Incident se podle agentury AFP odehrál kolem 08:00 středoevropského času severozápadně od centra francouzské metropole v doposud klidné části města. Svědci vyšetřovatelům řekli, že tmavé BMW s jednou osobou uvnitř čekalo ve slepé uličce u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy před budovou probíhalo střídání směn.

Podle svědků byl útok tak rychlý, že vojáci nestihli zareagovat a na řidiče nestříleli.

Nadia LeProhonová agentuře AP řekla, že slyšela hlasitý náraz a po něm křik zraněných. "Nikdy na ten výkřik nezapomenu, výkřik plný bolesti a utrpení," popsala LeProhonová. Jiná místní obyvatelka je zase na přítomnost vojáků tak zvyklá, že chaos, který ráno nastal, nepovažovala za mimořádný. "Mysleli jsme, že je to cvičení," řekla Roseline Bailleuxová.

Policie oblast uzavřela a zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer. Zranění vojáci jsou již v péči lékařů vojenské nemocnice Percy. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky v zemi vyžádaly 239 obětí, v poslední době cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

V rámci operace Sentinelle je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži.

Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly.

Vlna atentátů si ve Francii od začátku roku 2015 vyžádala 239 obětí.

Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických diskusí a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá s ohledem na zvýšení efektivity.