Předseda Slovenské národní strany a slovenského parlamentu Andrej Danko vypověděl koaliční smlouvu svým partnerům ze strany Směr a Most–Híd. Politici ostatních vládních stran jsou podle prvních reakcí v šoku. Vládu sestavily strany pod vedením premiéra Roberta Fica překvapivě rychle loni po březnových parlamentních volbách a i přes četné aféry spojené s podezřením z korupce se zdála být stabilní.
Řadu koaličních politiků vypovězení koaliční smlouvy zastihlo na dovolené. Z právního hlediska se na fungování slovenské vlády a parlamentu nic nemění, ale koaliční svazek se začal rozpadat. Někteří opoziční politici už naznačili, že jde o drsný způsob vydírání mezi koaličními partnery.
Danko v prohlášení zaslaném médiím uvádí, že cítí "absolutní potřebu" přenastavit pravidla a vztahy ve fungování koalice, která začínala jako čtyřčlenná, ale čtvrtá strana Síť se krátce po volbách rozpadla. Už před měsícem Danko zrušil nečekaně jednání vlády těsně před jeho začátkem.
Podle Denníku N se ve vládní straně Směr premiéra Fica šíří názor, že Danko se stal nevyzpytatelným partnerem, který se snaží získat další a další vliv a pozice.
K tomu by mohlo sloužit i současné vypovězení koaliční smlouvy, k němuž podle politiků ze SNS dostal Danko mandát.
Danko se na konci loňského roku cítil velmi silný, protože mu průzkumy dávaly kolem patnácti procent podpory a po celý rok 2016 podpora strany, kterou pozvedl ze dna, rostla.
V rozhovorech s novináři často řešil otázku, jaký by mohl být v budoucnu premiér a kam by zemi chtěl nasměrovat.
Nyní se ale strana mečiarovských pohrobků, která se snaží profilovat jako konzervativní a mírně nacionalistická síla, pohybuje kolem desetiprocentní podpory.
Podle slovenských médií by za nečekaným prohlášením šéfa SNS mohly být také aktuální problémy slovenského ministra školství Petera Plavčana nominovaného právě Dankem.
Ten je kritizovaný za způsob přerozdělování eurofondů.
Text prohlášení naznačuje, že by se Danko mohl chtít dohodnout na další spolupráci, ale nejsou vyloučené ani předčasné volby.
Dankova SNS má nyní v průzkumech podporu kolem deseti procent. Nejsilnější Směr by získal 26 procent hlasů a třetí koaliční strana Most–Híd šest procent. Podle posledního průzkumu agentury Focus by současná koalice už neměla dost hlasů na sestavení většiny v parlamentu.
Problém domluvit se na společné vládě by měla i opozice. Druhou nejpopulárnější stranou na Slovensku je liberální a euroskeptická Solidarita a Svoboda Richarda Sulíka s 15 procenty. Třetí by v případě voleb nejspíš skončila fašistická Lidová strana Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby s jedenácti procenty.
Do parlamentu by se ještě dostaly populistické formace OĽANO a Sme rodina a těsně nejspíš i křesťanští demokraté, kteří loni v březnu pětiprocentní práh vstupu nepřeskočili.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist