Páteční prezidentské volby ve Rwandě zcela podle očekávání nepřinesly žádné překvapení. Zvítězil v nich už potřetí za sebou Paul Kagame, který tuto funkci zastává už od roku 2000 a setrvá v ní dalších sedm let. Tentokrát Kagame získal dokonce více hlasů než v obou předchozích hlasováních.

Šéf volební komise Kalisa Mbanda v sobotu podle agentury DPA oznámil, že 59letý Kagame získal 98,63 procenta hlasů. Jeho vyzývatelé měli, jak se očekávalo, jen mizivou šanci. Nezávislý uchazeč Philippe Mpayiaman a Frank Habineza z Demokratické strany Zelených získali podle volební komise 0,73, respektive 0,47 procenta hlasů. Volební účast dosáhla 98 procent.

"Děkuji, že jste mi znovu dali důvěru, a slibuji navázat na naše velkolepé úspěchy," prohlásil Kagame na shromáždění svých podporovatelů, z něhož přinesla živé záběry televize.

Za Kagameho vedení ukončila nyní vládnoucí Rwandská vlastenecká fronta (FPR) v roce 1994 genocidu, během níž bylo vyvražděno 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů. Podle expertů se Kagame těší ve své zemi velké popularitě a chválu mezinárodního společenství si získal za rychlé a poklidné hospodářské oživení státu. Kritici mu ovšem připisují porušování lidských práv, omezování nezávislých médií a potlačování politické opozice.

V roce 2015 dosáhl Kagame pomocí referenda změn v ústavě, díky nimž si úřad teoreticky pojistil až do roku 2034. Po nynějším sedmiletém mandátu by hypoteticky mohl absolvovat ještě dva pětileté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist