Divoká přestřelka se v úterý strhla v budově moskevského oblastního soudu při eskortování skupiny osob obžalovaných ze série vražd a loupežných přepadení. Při pokusu o útěk byli tři vězňové zabiti a dva zraněni, střelná zranění rovněž utrpěli dva policisté a jeden příslušník Národní gardy.

Před soudem měli stanout členové devítičlenné skupiny, kteří podle obžaloby v letech 2012-14 terorizovali řidiče na silnicích v okolí Moskvy a ve městě Kaluga jihozápadně od metropole. Zastavovali vozidla s pomocí bodců na silnici a řidiče zabíjeli a okrádali. Obviněni jsou ze sedmnácti vražd, dvou pokusů o vraždu, z loupežných přepadení a nezákonného držení zbraní. Všichni obžalovaní jsou podle agentury Tass přistěhovalci ze zemí střední Asie.

Po převezení do budovy soudu se členové skupiny pokusili o útěk. Odzbrojili policejní doprovod, několik osob zadrželi jako rukojmí a zahájili palbu. Podle očitých svědků padlo až 20 výstřelů. Proti policistům střílelo pět lidí, z nich tři byli na místě zabiti a dva zraněni. Po incidentu bylo jednání soudu obnoveno.

Podle nepotvrzených informací médií se údajní bandité hlásí k islamistickým hnutím, někteří z nich se prý zapojili i do bojových akcí v Sýrii. Novináři skupinu přejmenovali na "Banda GTA" podle analogie s britskou počítačovou hrou Grand Theft Auto, v níž hráči plní role vrahů, lupičů a nájemních zločinců.

Ruská televize NTV letos podle osudů údajných banditů natočila desetidílný seriál nazvaný Trasa smrti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist