Policie za činem útočníka z Hamburku vidí i náboženské motivy. Zároveň ale uvedla, že byl psychicky labilní, a není tedy jasné, co bylo primární příčinou pátečního útoku nožem, který si podle hamburské radnice vyžádal jednoho mrtvého a sedm zraněných. Žádný ze zraněných už není v ohrožení života. Kancléřka Angela Merkelová věří, že se násilný čin podaří vyjasnit.
"K motivům pachatele můžeme v tuto chvíli říci, že na jedné straně existuje spojitost s náboženskými motivy - islamistickými. Na druhé straně máme informace o psychické labilitě (útočníka)," uvedl na sobotní tiskové konferenci hamburský radní zodpovědný za vnitřní bezpečnost Andy Grote.
Řekl také, že bezpečnostní činitelé měli informace o radikalizaci 26letého muže a o jeho kontaktech s islámskými fundamentalisty. Bezprostřední nebezpečí od Palestince narozeného ve Spojených arabských emirátech však neočekávali. Byl veden v databázi zhruba 800 hamburských islamistů, nebyl ale považován za džihádistu.
I tak ho v minulosti policisté, kteří měli informace například o tom, že v ubytovně pro běžence hlasitě citoval z koránu, navštívili a vedli s ním rozhovor. Při něm se ukázalo, že prakticky neumí německy, ale zato výborně anglicky, švédsky a norsky. Projevila se také jeho psychická nejistota.
V současné době nejsou žádné poznatky o tom, že by útočník byl zapojen do nějaké širší sítě. Muž měl Německo opustit, ale úřadům se ho nepodařilo deportovat, protože neměl žádné dokumenty, i když palestinské zastupitelství v minulosti dalo najevo připravenost je vystavit.
Mladý muž do Německa přišel jako běženec z Norska v březnu 2015 a v květnu téhož roku požádal o azyl. Před příchodem do spolkové republiky pobýval také ve Švédsku a ve Španělsku. O tom, že azyl nedostane, rozhodly německé úřady na konci loňského roku. Palestinec se proti rozhodnutí neodvolal. V poslední době žil v ubytovně v Hamburku, kterou v noci na dnešek policie prohledala.
Kancléřka Merkelová v prohlášení vyjádřila účast obětem útoku a jejich blízkým. Poděkovala také policii a všem, kteří se pachateli postavili. "Násilný čin musí být a bude vyjasněn," zdůraznila. Ministr vnitra Thomas de Maiziére vyjádřil přesvědčení, že džihádistická ideologie může být někdy používána pro ospravedlnění činů, které jsou ve skutečnosti vedeny jinými motivy. Ty mohou spočívat třeba v osobnosti pachatele.
Grote páteční útok odsoudil jako barbarský čin, jenž zničehonic zasáhl lidi, které nic nemohlo předem varovat. Poděkoval zároveň policii i hamburským obyvatelům, kteří svým zásahem výrazně přispěli k tomu, že útočník byl rychle zadržen.
Státní zastupitelství uvedlo, že mladík se ke svému činu zatím nevyjádřil. Zdůvodnil to tím, že byl při zatčení zraněn a má silné bolesti hlavy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist