Evropská unie poskytne Libyi podporu za 46 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun) na posílení schopností země chránit si hranice. Oznámila to v pátek Evropská komise s tím, že program bude spoluorganizován Itálií, která se také bude podílet na dodatečném financování.

komentář: Klíč zamykající bránu do Evropy leží v Libyi

Libye je nyní hlavním místem, odkud se přes Středozemní moře především do Itálie vydávají migranti. Unie se snaží příjezdy omezit také podporou libyjské pobřežní a pohraniční stráže, spolupráce je však komplikovaná nejistou politickou situací v zemi.

Program placený z unijního svěřenského fondu pro Afriku má zajistit zlepšení operačních kapacit libyjské pobřežní stráže, tedy vybavení od člunů po telekomunikační prostředky.

Umožnit má také vybavení operačních prostor na pobřeží, které by měly usnadnit komunikaci s dalšími rodícími se libyjskými službami.

Na jižní hranici Libye, kudy se především afričtí ekonomičtí migranti do země dostávají, bude v rámci programu financován pilotní projekt využívající sledovací prostředky tak, aby bylo možné zjišťovat dění v oblasti.

Od ledna letošního roku bylo na libyjské potřeby z příslušné části unijního svěřenského fondu prioritně vynaloženo už 136 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun).

Italská mise má pomoci libyjské pobřežní stráži 

Italská vláda v pátek schválila vyslání námořních jednotek, aby Libyi pomohly s bojem proti převaděčům migrantů. Oznámil to po zasedání kabinetu italský premiér Paolo Gentiloni a vyjádřil přesvědčení, že jde o krok směrem ke stabilizaci Libye.

Misi musí ještě schválit italský parlament.

O pomoc Itálii požádala tento týden vláda v Tripolisu. Italská mise má pomoci libyjské pobřežní stráži.

Premiér Gentiloni řekl, že mise by měla být považována za krok, který má podpořit schopnost libyjských úřadů ujmout se iniciativy v boji proti pašerákům lidí a kontrolovat své hranice a území, informovala agentura ANSA.

"Je to kousek na cestě ke stabilizaci Libye a Itálie cítí svou povinnost se na ní podílet," prohlásil šéf italské vlády. Kabinet podle něj schválil to, co libyjská vláda požadovala, "nic více, nic méně".

Vláda v Tripolisu, kterou podporuje OSN, Itálii požádala, aby lodě italského námořnictva Libyi poskytly technickou podporu v boji proti pašerákům lidí, oznámil Gentiloni už ve středu po setkání s libyjským premiérem Faízem Sarrádžem.

Podrobnosti o operaci nebyly zveřejněny. Gentiloni pouze poznamenal, že Itálie "nevyšle obrovskou flotilu nebo eskadry".

Italská média spekulují, že se Itálie chystá k libyjským břehům vyslat šest lodí a 700 vojáků a také letouny, vrtulníky a drony.

Gentiloni vyjádřil naději, že italská pomocná mise najde podporu také v italském parlamentu, a to nejen díky hlasům zákonodárců vládních stran. "Doufám, že parlament ji schválí v co nejširší možné shodě," řekl premiér. Operaci mají příští týden podle agentury AP posuzovat parlamentní výbory.

Země Evropské unie v úterý až do konce roku 2018 prodloužily mandát námořní operace EUNAVFOR Sophia, zaměřené především proti pašování lidí ve Středozemním moři.

Lodě a námořníci, kteří jsou součástí operace, pomáhají i s výcvikem libyjského námořnictva a pobřežní stráže a přispívají k uplatňování zbrojního embarga OSN. Prodloužení operace bylo možné až poté, co se proti němu přestal stavět Řím.

Faízem Sarrádžem

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist