Evropská komise nepovažuje problém dvojí kvality potravin za nevýznamný, řekl ve čtvrtek její předseda Jean-Claude Juncker. Na společné tiskové konferenci se slovenským premiérem Robertem Ficem v Bruselu dodal, že komise bude této otázce "věnovat plnou pozornost". Novou legislativu, která by měla dvojí kvalitě potravin zabránit, v tuto chvíli nepředpokládá. Do budoucna ji však nevylučuje.
Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko, kritizují praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem. Zesilují tlak na Evropskou komisi, aby tomu zabránila zavedením kontrolních mechanismů. Fico v Bruselu jednal jménem skupiny V4.
Slovenský premiér ve čtvrtek uvedl, že je pro něj nejpodstatnější, že komise existenci problému uznala a hodlá jednat. Dodal, že mu nezáleží na tom, jakým způsobem ho bude řešit, tedy pravděpodobně bez zavádění nových pravidel. "Je mi jedno, jestli je kočka černá, nebo bílá, hlavně že chytá myši," odpověděl na otázku novinářů, zda není zklamaný z toho, že mu předseda EK nepřislíbil novou legislativu.
Předseda slovenské vlády také věří, že v "nějakém rozumném čase" se tyto praktiky vytratí, i když patrně zcela nevymizí. Odmítl také označování problému za "směšný".
Odpoledne s Ficem o stejném tématu jednala také eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová.
"Na jednotném trhu není místo pro dvojí standardy či druhořadé spotřebitele, spotřebitelská pravidla EU vyžadují, aby nikdo nebyl maten neférovými obchodními praktikami," upozornila komisařka po jednání.
V září podle ní komise přijde s vysvětlením, jak by v této věci měly národní orgány jednotně interpretovat unijní pravidla. Na věci chce dál pracovat také s ministry členských zemí, kterým hodlá brzy poslat návrhy dalšího postupu.
"Pevně věřím, že Evropská komise, která má jako jediná nástroje dvojí kvalitu na celoevropské úrovni řešit, přejde od slibů ke konkrétním činům. Evropský parlament ji k tomu vyzval prostřednictvím mého návrhu již v roce 2013," komentovala dnes dění česká europoslankyně Olga Sehnalová, která se tématem na půdě Evropského parlamentu zabývá už od roku 2011.
Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala studie zadaná českým ministerstvem zemědělství. Premiéři Česka, Slovenska, Maďarska a Polska pak na nedávném jednání v Budapešti přijali společné prohlášení, ve kterém požadovali, aby Evropská komise problém aktivně řešila.
Komise už o situaci shání informace, reagovalo zatím 21 členských zemí. Jourová se také opakovaně setkává se zástupci profesních organizací v potravinářském průmyslu a žádá je o přijetí odpovídajících opatření. Průmysl zvažuje vznik kodexu chování a ve spolupráci s komisí i se členskými zeměmi například celoevropský přístup k testování potravinářských výrobků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist