Stav Češky zraněné předminulý týden při útoku na turisty v egyptském letovisku Hurghada je kritický. Uvedlo to v úterý v tiskovém prohlášení české ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní stav ženy, která je hospitalizována v jedné z káhirských nemocnic, se v posledních dvou dnech náhle zhoršil. Do Káhiry už v pondělí odletěl tým českých zdravotníků pod vedením ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha.

"V tuto chvíli je bohužel pacientka v kritickém stavu, má maximální možnou léčbu, ale není schopna ani převozu na letiště," citovalo ministerstvo ve svém prohlášení Koloucha. Ten z Káhiry rovněž informoval, že tři čeští lékaři a čtyři egyptští se na místě shodli, že v tuto chvíli nelze pro pacientku dělat více. Všichni tito lékaři jsou specialisté na urgentní medicínu a intenzivní péči.

"Stav hodnotíme jako multiorgánové selhání," popsal situaci Kolouch. Uvedl také, že v celém průběhu léčby a podle dostupné dokumentace a informací od vedoucích lékařů nemocnice nebylo nalezeno žádné pochybení.

Lékaři se do Káhiry přepravují letounem Airbus A319 ve verzi Medevac, který se používá pro převoz nemocných a zraněných. "Je upravený tak, že jeho část je taková jednotka, kde je možné udržovat ve stavu intenzivní péče i v průběhu letu," popsal vybavení letadla ministr.

V pondělí odpoledne Černínský palác informoval o tom, že zdravotní stav ženy, která leží v nemocnici v Káhiře, se prudce zhoršil. Ještě v pondělí ráno přitom byla podle ministerstva žena v dobrém stavu.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

Za zraněnou Češkou odletěla do Káhiry rodina, o níž se rovněž stará tým odborníků.

Související