Nejméně dva lidské životy a 120 zraněných si na řeckém ostrově Kos v Egejském moři vyžádalo zemětřesení o síle 6,7 stupně, které v noci na pátek zasáhlo oblast poblíž ostrova. Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a Švédska. Podle starosty Kosu otřesy způsobily i značné materiální škody na budovách a v přístavu. Zemětřesení zasáhlo rovněž ostrov Rhodos a postiženo je i turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci podle stanice CNN Reuters ošetřili na 70 zraněných.

České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace o českých obětech zemětřesení ani na Kosu, ani v Turecku. "Zatím se nám neohlásil žádný Čech s tím, že by měl nějaké problémy," řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Ministerstvo podle ní rozesílá SMS zprávy lidem zaregistrovaným v systému DROZD, ve kterých jsou i kontaktní údaje na české úřady pro případ problémů.

Starosta Kosu Giorgos Kyritsis řekl, že "zbytek ostrova nemá žádný problém, jenom hlavní město". Potvrdil informaci o dvou mrtvých, řekl, že šlo o cizince, ale jejich státní příslušnost neuvedl. Zemřeli zřejmě, když se v baru zřítil strop.

Počet zraněných podle Giorgose Halkidiose z místní správy přesáhl stovku. "Dva či tři jsou ve vážném stavu," dodal. Zdroje z nemocnice v Kosu uvedly, že asi 20 zraněných má zlomeniny.

Otřesy pocítili lidé i na Rhodu. "Trvalo to dlouho, okamžitě jsem s dětmi vyběhla z hotelu," řekla novinářům turistka Sylvie Jannotová.

Na záběrech řecké televize je vidět zdi sesuté na stolky před kavárnami a restauracemi.

Záběry z řeckého ostrova Kos, který zasáhlo zemětřesení

Centrum otřesů bylo sice poblíž Bodrumu, ale nejvíce škod je zatím hlášeno z Kosu, kde se podle televize utrhla část nábřeží. Zemětřesení mělo podle řeckého úřadu pro mimořádné události sílu 6,3 stupně, jeho centrum bylo v hloubce deseti kilometrů a ve vzdálenosti asi 11 kilometrů od nejblíže obydleného města. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) sílu otřesů změřilo na 6,7 stupně. Podle řeckých zdrojů pocítilo záchvěvy země nejméně 200 tisíc lidí.

Úřady vydaly upozornění na možnost tsunami. Svědci popisují vysoké vlny, které zřejmě poškodily nábřeží. Úřady doporučily vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech. V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.

Záchranáři na Kosu prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva lidé přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.

Zemětřesení ovlivnilo i letecké spojení. Na Kosu kvůli němu bylo několik hodin uzavřeno letiště. Z Prahy zatím stále neodletělo letadlo, které mělo startovat ve 4:40 SELČ. Ranní spoj z Brna se startem v 5:00 SELČ se nakonec na cestu vydal krátce po 8:30 SELČ

Do Česka by se měla dopoledne vracet dvě letadla – jedno má dorazit do Prahy v 11:15 SELČ. Brněnský let má podle webové stránky tamního letiště už teď zhruba tři hodiny zpoždění i na návratu a nyní je očekáván ve 14:10 SELČ.

V Egejském moři jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.

Obě země zažily i horší katastrofy. Více než 600 lidí zemřelo na východě Turecka v říjnu 2011 při zemětřesení o síle 7,2 stupně. V roce 1999 dvě mohutná zemětřesení zabila na 20 000 lidí na hustě obydleném severozápadě Turecka. V témže roce v Řecku si 143 životů vyžádalo zemětřesení o síle 5,9 stupně.

Záběry lidí prchajících z venkovního posezení

Čeští turisté jsou v pořádku

Klienti českých cestovních kanceláří Exim Tours, Alexandria, Fischer a Blue Style na řeckém ostrově Kos a v Turecku jsou po nočním zemětřesení v pořádku. Jejich delegáti dosud nemají hlášena žádná zranění turistů. Zemětřesení postihlo zejména hlavní město ostrova Kos, klienti Exim Tours byli evakuováni z hotelu Ramira kvůli popraskaným zdem. Lety na Kos byly o sedm hodin posunuty.

"Všichni klienti jsou v pořádku," řekl ráno marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma. Cestovní kancelář má na Kosu a v tureckém Bodrumu stovky klientů. Problémy podle něj nastaly pouze v hotelu Ramira, kde po zemětřesení popraskaly zdi. Hosté byli evakuováni, dokud budovu neprohlédne statik. "Klienti byli venku v pyžamech, ve spodním prádle, měli uvnitř věci," popsal situaci Zíma. Statik nakonec povolil, že se mohou do hotelu vrátit.

S podobným problémem se v noci potýkali i někteří klienti cestovní kanceláře Blue Style. "Lidé, kteří byli ubytováni ve velkých hotelech, byli odvezeni mimo prostory hotelu a poté se zase vrátili zpátky na pokoje," řekl mluvčí kanceláře Václav Nekvapil. V pořádku je podle něj všech 350 klientů na Kosu.

V pořádku jsou také klienti cestovní kanceláře Fischer. Podle jejího mluvčího Jana Bezděka postihlo zemětřesení zejména hlavní město ostrova Kos, zatímco z oblastí s hotely pro turisty nejsou hlášeny větší škody. Hotely jsou navíc podle něj stavěny s ohledem na riziko zemětřesení. Cestovní kancelář zaznamenala ráno zvýšený počet dotazů na své call centrum, které se týkaly aktuální situace na místě.

Také klienti cestovní kanceláře Alexandria na Kosu jsou v pořádku. "Zranění zatím žádná hlášená nemáme, delegátka se s klienty postupně kontaktuje," řekl mluvčí kanceláře Petr Šatný. Zemětřesení podle něj zasáhlo hlavně sever a severovýchod ostrova a hlavní město Kos. Menší vlna do některých hotelů přinesla vodu, uvedl.

Zemětřesení způsobilo problémy především turistům, kteří na ostrov nebo z ostrova cestují. Letiště bylo dočasně mimo provoz a podle Zímy byly páteční lety posunuty o sedm hodin. "Letiště na Kosu už je ale zprovozněno a klienti by měli být odbavováni podle původního plánu. Situace se ale může měnit. Pokud došlo k posunu odletů u jiných leteckých společností, dá se předpokládat, že to s odlety trošku zamíchá," uvedl Zíma z Exim Tours. Kanceláře Alexandria se tyto problémy netýkají, odlety má v neděli a ve středu.

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je zatím předčasné odhadovat, zda bude mít zemětřesení vliv na zájem turistů o cesty do oblasti. Bude záležet na míře postižení místní infrastruktury a zejména na tom, zda se budou otřesy opakovat, nebo zda šlo o ojedinělou událost.

Podle dřívějších informací českých cestovních kanceláří se řecký ostrov Kos v posledních dvou letech potýkal s propadem zájmu, ale dokázal se nejrychleji vzpamatovat. Počty rezervací na léto tam letos meziročně několikanásobně stouply. O dovolenou v Turecku naopak čeští turisté velký zájem nemají.

Záběry z řeckého ostrova Kos, který zasáhlo zemětřesení