Vlivný republikánský senátor Spojených států John McCain má mimořádně zhoubný nádor mozku, takzvaný glioblastom. V prohlášení to se souhlasem arizonského senátora ve čtvrtek sdělila podle agentury AP klinika Mayo, kde se McCain podrobil odstranění krevní sraženiny nad levým okem.

komentář: Brzdil Trumpa, teď se musí odmlčet

"Senátor a jeho rodina spolu s pečovatelským týmem kliniky Mayo zvažují další léčebné možnosti. Součástí těchto léčebných možností může být kombinace chemoterapie a ozařování," uvedla klinika ve Phoenixu.

Dodala také, že válečný veterán a 80letý senátor se z chirurgického zákroku, který podstoupil minulý týden v pátek, zotavuje neuvěřitelně dobře a že jeho zdravotní stav je jinak výborný.

"Zpráva o otcově nemoci zasáhla každého člena rodiny McCainových," sdělila na Twitteru senátorova dcera Meghan.

"Moje babička, matka, bratři, sestra a já jsme byli šokováni a nyní trpíme úzkostí z toho, co přijde," dodala.

Brzké uzdravení McCainovi, který je znám svou tvrdostí, zásadovostí a ochotou spolupracovat v klíčových záležitostech s demokraty, popřáli nejen jeho kolegové z Kongresu USA, ale i prezident Donald Trump s manželkou Melanií. "Brzy se uzdrav," uvedl Trump v prohlášení s tím, že McCain byl vždy bojovník.

Podobně jako Trump se vyjádřil i bývalý demokratický prezident Barack Obama. Ten senátora označil za amerického hrdinu a jednoho z nejstatečnějších bojovníků, jaké kdy poznal. "Rakovina neví, proti komu stojí. Dej jí co proto, Johne," uvedl Obama.

Glioblastom je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Různé zdroje uvádí, že pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců, a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru do jednoho roku.

Vyjádření senátorovy dcery Meghan McCainové: