V Uruguayi se od středy dá koupit marihuana pro rekreační, nikoliv jen léčebné využití. Prodávat se bude v lékárnách pod státním dozorem. Jak napsala agentura AFP, stát se nedohodl s velkými řetězci poskytujícími léky, takže prodej je prozatím omezen na 16 lékáren.

Uruguay se tak stává první zemí, která legalizuje prodej drogy za jiným než léčebným účelem.

Které lékárny jsou do programu zapojeny, vláda drží do poslední chvíle v tajnosti a adresy mají být zveřejněny až krátce před otevřením.

Gram marihuany bude stát ekvivalent 29 korun. Každý zákazník bude zanesen do registru konzumentů marihuany a povoleno bude mít koupit si týdně maximálně deset gramů.

Uruguay se 3,4 milionu obyvatel se stává prvním státem, který povoluje drogy k rekreačnímu využití. Umožnil to zákon z roku 2013, který definuje tři legální způsoby, jak si marihuanu obstarat: domácím pěstováním pro osobní konzumaci, v pěstitelském družstvu v rámci "marihuanového klubu" nebo koupí drogy v lékárně za státem regulovaných podmínek. První dva způsoby už se praktikují, třetí začíná platit ode dneška.

Od začátku května se do registru konzumentů přihlásilo 5000 lidí. Dávky marihuany budou baleny po pěti gramech podobně jako čaj a na obalu bude informace o množství tetrahydrocannabinolu, což je účinná látka, díky níž má marihuana analgetické účinky.

Ve světě zatím některé státy povolují užívání marihuany pro léčebné účely. Na předpis je k dostání například v Kanadě, lékaři, prodejci a pěstitelé ale na to musí získat licenci. V Izraeli je marihuana na předpis k dostání od 90. let.

V USA je na federální úrovni ilegální, ale pro léčebné účely ji povoluje více než dvacítka států. V některých státech se dá marihuana volně koupit v omezeném množství v obchodech s licencí. Držení malého množství marihuany je možné v Nizozemsku od roku 1976.

V některých zemích je marihuana ilegální, ale tolerovaná, například v Peru, Brazílii, na Kostarice či v Dánsku. V ČR platí od roku 2013 zákon, podle něhož může lékař předepsat maximálně 30 gramů léčebného konopí pacientovi s určitým onemocněním.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist