Hasiči v Chorvatsku a v Černé Hoře pokračují v boji s rozsáhlými lesními požáry na pobřeží. Dramatická situace zavládla podle chorvatských médií v pondělí pozdě večer v bezprostřední blízkosti Splitu, k němuž oheň dospěl hnán silným větrem. Český konzul ve Splitu sdělil, že žádný český občan neutrpěl v souvislosti s požárem kolem města újmu na zdraví ani na majetku. Podle černohorského ministerstva vnitra je situace na poloostrově Luštica velmi kritická a nezmírní-li se vítr, plameny se brzy dostanou k obydlím.

Velký požár, který celé pondělí hořel v okolí Splitu, se podle deníku Jutarnji list ve večerních hodinách rozšířil až k samému městu vinou opětného zesílení větru. Ohroženy byly tři městské čtvrti. Hasiči museli celou noc bránit domy v předměstských obcích Strožanac a Podstrana.

Oběti na životech nejsou zatím hlášené, ale několik lidí bylo hospitalizováno kvůli otravě z hustého dýmu.

Velitel hasičů Dražen Glavina podle médií vyjádřil přesvědčení, že nejhorší má už Split za sebou. V úterý před rozbřeskem byla situace o něco lepší a v šest hodin ráno mohl k zásahu vzlétnout první hasicí letoun. Odhaduje se, že oheň v okolí Splitu spálil kolem 4500 hektarů porostu.

Také český konzul ve Splitu Juraj Varga vyjádřil v rozhovoru přesvědčení, že by hasiči mohli oheň v okolí města ještě v úterý dostat pod kontrolu. Důvodem je podle něj především to, že přestal vát vítr. Hasiči mohli v okolí Splitu znovu nasadit také speciální hasicí letadla, řekl Varga.

Žádný z českých občanů, kteří v okolí Splitu tráví dovolenou, nebyl podle Vargy zraněn ani neutrpěl újmu na majetku. "Obrátilo se na mě zhruba patnáct šestnáct českých občanů z té oblasti se žádostí o radu, co mají dělat, kdyby došlo k nejhoršímu, a hlavně kudy mají odjíždět," řekl. V pondělí byla totiž podle něj dočasně uzavřená pobřežní magistrála mezi Podstranou a Splitem a uzavřená nadále zůstává přípojka ze Splitu na dálnici. "Takže jim radím, aby jeli (na sever) přes Split až k Trogiru a až u Trogiru se napojili na dálnici," dodal Varga.

Situace v Černé Hoře je kritická

Hasičům v sousední Černé Hoře dělá nadále značné problémy velký požár, který vypukl už v neděli a šířil se celé pondělí na poloostrově Luštica u vstupu do Kotorského zálivu z Jaderského moře.

Úřad pro mimořádné situace při ministerstvu vnitra podle televizní stanice Vijesti sdělil, že situace v této oblasti je velmi kritická a pokud se dosavadní silný vítr nezmírní, dospějí brzy plameny k lidským obydlím. "V této chvíli není ohroženo obyvatelstvo ani obytné objekty, ale situace se mění z hodiny na hodinu. Je možné, že bude opět potřeba evakuovat lidi," sdělil úřad v prohlášení.

V pondělí už muselo být z některých obcí evakuováno několik stovek obyvatel a turistů.

Černohorské úřady v pondělí požádaly o mezinárodní pomoc při hašení požáru. Podle médií by v úterý měla na pobřeží přiletět ze zahraničí hasicí letadla.