Ruská prokurátorka ve středu požádala moskevský vojenský soud o doživotí pro Zaura Dadajeva, kterého porota již dříve usvědčila z vraždy opozičního politika Borise Němcova. Dlouhé tresty vězení - od 17 po 23 let - žádá i pro další čtyři spolupachatele. Soudce vynese rozsudek o výši trestu ve čtvrtek, informovala agentura Interfax.

Porota shledala 29. června vinnou pětici Čečenců z úkladné vraždy kritika Kremlu, který byl zastřelen předloni v únoru na mostě u Kremlu. Zaur Dadajev je považován za vykonavatele vraždy, jejíhož objednavatele se dosud nepodařilo vypátrat.

Obviněné bratry Anzora a Šadida Gubaševovy a dále Chamzata Bachajeva a Tamerlana Eskerchanova, kteří podle obžaloby zajistili zbraň a Němcova před vraždou sledovali, porota označila za spolupachatele. Žádnému z nich nebyla přiznána polehčující okolnost.

"Žádám pro Dadajeva trest doživotního odnětí svobody," prohlásila prokurátorka Marija Semeněnková. Trest by si měl odpykat v nápravném zařízení se zvláštním režimem.

Prokurátorka také navrhla, aby soud uložil Dadajevovi pokutu 200 000 rublů (asi 75 000 korun), zbavil jej hodnosti poručíka a vyznamenání za statečnost.

Anzor Gubašev by si podle prokurátorky měl odpykat 23 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 21 let, Eskerchanov 19 let a Bachajev 17 let odnětí svobody. Eskerchanov má také přijít o hodnost praporčíka policie.

Podle agentury TASS obhájce Dadajeva dnes u soudu žádal o nový soudní proces kvůli zaujatosti poroty, ta navíc podle něj během vynášení verdiktu porušila jednací řád. Obhájci zbylých čtyř obžalovaných pak žádali o plné zproštění viny pro nedostatek důkazů.

Dadajev podle vyšetřovatelů zabil Němcova na mostě přes řeku Moskvu na dohled od Kremlu půl hodiny před půlnocí 27. února 2015. Usmrtil ho šesti výstřely z pistole. Podle vyšetřovatelů byl šestým spolupachatelem Beslan Šavanov, který se později při zatýkání v Čečensku vyhodil do povětří trhavinou.

Němcovovi přátelé mají podezření, že vražda byla zosnována v okolí vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.